Hamilelik ve Evcil Hayvan Sahibi Olmak

Bebek sahibi olacağınızı öğrendiniz. Son derece heyecanlı ve mutlusunuz. Peki evcil hayvanlarınız ne olacak? Onlardan vazgeçmeniz mi gerekecek? Eğer vazgeçmezseniz hamilelik süreciniz riskli mi geçecek? Küçük bir çocukla hayvanların aynı ortamda bulunması uygun mu? Bu yazımızda aklınızdaki tüm soru işaretleri için birer yanıt var. :)


İster planlı olsun, ister sürpriz; aileye minik bir üyenin katılacağı haberi herkeste mutluluk dalgası yaratır. Evdeki patili çocuklarına son derece düşkün sahipler için onlardan vazgeçmek düşüncesi kabustur. Bebek haberi öğrenildiği anda evden gönderilen patili dostlarımız için de terk edilmek büyük bir kabustur.


En baştan belirtelim, bebek beklerken evcil hayvanlarınızdan vazgeçmeniz için hiçbir neden yok. Hatta çocuğunuzun evcil hayvanlarınızla birlikte büyümesi ona zihinsel ve fiziksel gelişim için mükemmel bir ortam yaratacak.

Evcil dostlarınızın eve geldiği ilk günden itibaren geceleri nasıl uykusuz kaldığınızı, tuvalet eğitimi için nasıl uğraştığınızı, evdeki küçük kazaları, hasta olduklarında nasıl başında beklediğinizi, oyunları, mamaları... Şöyle bir düşünün. Halihazırda zaten bir ebeveynsiniz. :)


Hayatınızda ufak düzenlemeler yaparak hamilelik sürecini evcil dostunuzla birlikte geçirmeniz sizin de psikolojik yönden daha iyi hissetmenizi sağlar. Aranızdaki bağı güçlendirir.


Hem dostunuz hem de sizin için gerekli bazı sağlık kontrolleri mevcut. Bu prosedürleri yerine getirerek sağlıklı ve keyifli bir hamilelik yaşayabilirsiniz.

Kedi Sahipleri İçin


Risk: TOKSOPLAZMOZİS


Toksoplazma gondii adlı parazitin sebep olduğu hastalık. Bu parazit, sokağa erişimi olan kedilerde bulunma ihtimali vardır. Dışarıda tüketebilecekleri kontamine gıdalarla paraziti alan kediler, dışkılarıyla paraziti saçar. Toksoplazma taşıyan bir kedinin sahibi, kum kabı temizlerken kontamine dışkıyla temas eder ve ellerinizi yıkamazsa ağız yoluyla paraziti vücuduna alabilir. Bu parazit, aynı yolla üretim aşamasında meyve-sebzeye bulaşırsa, iyi yıkanmadan tüketildiğinde kedi beslenmeyen evlerde de risk oluşturabilir.


Toksoplazmaya bağışıklığınız yoksa, etken vücuda girdiğinde hamilelik için şu riskleri oluşturur: Erken doğum, düşük, bebekte göz ve beyin anomalileri. Çocuklukta: Körlük, zeka geriliği.


Anne Adayına Yapılan Toksoplazma Bağışıklık Testleri


Toxo IgG + çıkarsa; hastalık önceden geçirilmiş, bağışıklığı ifade eder.

Toxo IgM + çıkarsa; şu anda etken vücutta anlamına gelir.

  • Kediniz düzenli veteriner hekim kontrolünden geçiyorsa, dışarıyla bağlantısı yoksa, çiğ gıda tüketmiyorsa bu hastalığı taşıma riski neredeyse yoktur.

  • Sokak kedilerinden, özellikle yavrular ne kadar sevimli olsa dahi hamilelik sürecinde uzak durmanızda fayda var. Sokakta kediler toksoplazma ile en savunmasız dönemde yani yavrulukta karşılaşırlar.

  • Kedinizin tırmalaması ile, kan yoluyla toksoplazma geçişi olmaz.

  • Kedi tüyünde toksoplazma etkeni barınmaz.

Önlem: Her ne kadar kedimiz sağlıklı olsa da, etken gözle görülmediğinden kimi zaman bizi endişelendirebilir. Endişeden uzak olmak için, kedinizin kum kabını temizleme görevini başka bir aile üyesi üstlenmelidir. Siz üstlenecekseniz eldiven kullanmalı ve sonrasında ellerinizi dezenfekte etmelisiniz.Köpek Sahipleri İçin


Risk: KİST HİDATİK (Kistik ekinokokkozis)


Enfekte köpeklerin dışkısıyla saçılan ve başta karaciğer olmak üzere iç organlarda kistlere sebep olan hastalık. Bebeğe direkt bir zararı olmamakla birlikte hamilelikte genel sağlığı olumsuz etkiler.


Önlem: Köpeğinizin parazit ilacı uygulamaları eksiksiz yapılmalı, düzenli iç parazit muayenesi yapılmalıdır. Birçok köpeğin bir araya geldiği parklarda, sağlığı ihmal edilmiş köpekler tarafından bulaştırılabilir.


Daha detaylı bilgi için ''Kedi-Köpek Kılı Kist Yapar mı?'' adlı yazımızı okuyabilirsiniz.Risk: KUDUZ

Önlem: Ülkemizde zorunlu olarak düzenli kuduz aşılamaları yapılmaktadır.


Risk: TRAVMA


Köpeğiniz iri cüsseliyse, çok enerjikse ileri gebelik sürecinde size yaptığı sevgi gösterileri ve oyunlara aynı şekilde yanıt alamayabilir. Karnınıza atlama, karnınızın üzerine yatma gibi davranışları erkenden engellemek isteyebilirsiniz.Önlem: Köpeğinize üstünüze zıplamaması için komut öğretebilirsiniz. İlerleyen zamanda fiziksel olarak gücünüzü zorlamak yerine komutla köpeği idare edebilmeniz hayatınızı kolaylaştıracaktır. Aynı şekilde temel komutları biliyorsa gezerken de sizin için problem oluşturmayacaktır.