Flamingolar!

Flamingolar nerelerde yaşarlar? Ülkemizde flamingoları nerelerde görebiliriz? Flamingolar nasıl beslenir? Flamingoların sütleri nasıldır? Flamingoların renkleri neden sonraki zamanlarda griye dönüyor? Bu yazımızda sizlerle son dönemlerde popüler olmuş, sosyal medyada, kıyafetlerimizde, günlük hayatta kullandığımız objelerde ve özellikle tatil fotoğraflarımızda sıklıkla görmüş olduğumuz flamingolardan bahsedeceğiz ve sorularımızı yanıtlayacağız.

Flamingolar Nerelerde Yaşarlar?


Flamingolar genel itibariyle adalar, deniz kıyısındaki lagünler ve göllerin kıyısındaki bataklıklarda yaşarlar. Yüksek oranda sodalı sulak alanlarda yaşarlar. Geniş, perdeli ayakları sayesinde, dengelerini bozmadan saatlerce tek ayak üzerinde dikilerek dinlenirler. Bu hareketleriyle vücutları ısı kaybını da azaltmış olur. Flamingolar tropik bölgelerin acı ve tuzlu su kenarlarında sürüler halinde bulunurlar.
Ülkemizde Flamingoları Nerelerde Görebiliriz?


Ülkemizde görebileceğimiz yerlere Tuz Gölü, Van Gölü, Seyhan-Ceyhan Gölleri, Konya, Kayseri Hürmetçi Sazlığı, Kayseri Sultan Sazlığı ve daha nice güzel yerleri örnek gösterebiliriz. Ülkemizde 'allı turna' terimi de flamingo için kullanılmaktadır.


Flamingolar Nasıl Beslenir?


Flamingolar ördekler gibi suyun çamurlu diplerindeki organik besin, yumuşakça, kabuklu ve küçük balıklarla beslenirler. Pembe flamingolar doğduklarında beyaz doğarlar. Gagaları düz olarak dünyaya gelirler ve besinlerini gagalarıyla alamazlar, filtre edemezler, gagaları büyüdükçe kıvrılır. Bu yüzden onları bir süre ebeveynleri sütle beslerler.
Flamingoların Sütleri Nasıldır?


Flamingolar anne ve babalarının verdikleri kırmızı renkli sütle (evet babaları da süt verebiliyor çünkü prolaktin hormonu aynı zamanda babadan da salgılanıyor bu da süt salgısını artırıyor) besleniyor ve renkleri büyüdükçe pembeleşiyor. Tabi renk değişimleri bir tek süte bağlı değil. Yedikleri ve aldıkları besinlere, yosunlara bağlı olarak da değişiyor.Flamingoların Renkleri Neden Sonraki Zamanlarda Griye Dönüyor?


Flamingolar vücutlarındaki pembe renklerini yavrularına aktardıkları için tüyleri zamana bağlı olarak gri-beyaz renge dönüyor.
Kaynaklar:

https://www.youtube.com/watch?v=zhVPoll3LUA

https://www.youtube.com/watch?v=YM3crn7qxmY
19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör