Felçli Hayvanlarla da Mucizeler Yaratılabilir

Günümüzde gitgide farkındalığın arttığı ve artması için çalışmaların devam ettiği bir konuya değinmek istiyorum; kedi ve köpeklerde felç. Ben de belden aşağısı tutmayan bir köpek sahibi olarak bugün sizlerle bu konuyla ilgili bilgilerimi paylaşacağım. Ayrıca sadece felç değil; herhangi bir uzvu ampute edilmiş, görme veya işitme engelli tüm canların bakımının aslında kolaylıkla halledebileceği hakkında ufak tüyolar vermek isterim.


Öncelikle felç durumu veya diğer engellilik durumlarına sebep olabilecek pek çok etken sayabiliriz; doğumda gerçekleşen anomaliler, beslenme bozuklukları veya yetersizlikleri, nörolojik birtakım rahatsızlıklar, yaşlılık vb gibi. Her bir semptom ve vaka kendi içersinde geniş kapsamlı incelenmeli ve hayvan sahipleri bu konuda bilinçlendirilmeli. Bir sonraki yazımda sırasıyla tüm semptomları ve vakaları tek tek inceleyip yazacağım lakin, bugünkü yazımda dış etkenlerle gerçekleşen yaralanma sonucu oluşan felç durumuna değinmek istiyorum.


Araba çarpması, omuriliğe ve kafaya alınan sert darbeler veya ateşli silahla vurulma neticesinde felç kalma durumuna çok rastlar hale geldik. Bu tip durumlar hayvanı, geçmiş hayatını ayakta ve sağlıklı geçirmiş olmasını göz önünde bulundurursak, psikolojik olarak da etkilemektedir. Örnek vaka olarak kendi köpeğim Yadigar ile sizlere bu konuda bilgiler anlatacağım; Yadigar 3 yaş civarı, dişi, labrador retriever melezi bir köpek, yakın mesafeden vurulmuş ve vücudunda yüze yakın saçma var, bu nedenle arka bacaklar ve omurilikte herhangi bir hasar olmamasına rağmen felç kalmış çünkü saçmalar sinir uçlarına saplanarak bacaklara hareket kabiliyetini sağlayan kısımları adeta kitlemiş. Vaka bize ilk geldiğinde derhal röntgenini çektik ve saçmalar bu esnada tespit edildi. Ardından tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer değerlerine bakıldı ki; uzun süre hareketsiz kalan hayvanlarda dolaşım bozukluğu olabileceğinden iç organların işlevini kaybedebilmesi de önemli bir ihtimal. Üstelik uzunca bir süre aç ve hijyenik bir ortamda bulunmadığından kandaki enfeksiyon riski de göz önüne alınarak tahlilleri yapıldı. Tüm bunların yanı sıra bu tip vakalarda zedelenmenin boyutu ve verdiği zarar açısından en sağlıklı bilgiyi bize MR verecekti. Tüm felç vakalarında MR ve nörolojik vakalarda tomografi hayati önem taşıyor. Elbette bu şekilde ani gelişen vakalarda yürüme ihtimalinin değerlendirilmesinden önce hayvanın genel durumunun sıvı sağaltımı, antibiyotik ve gerek duyulursa vitaminler eşliğinde toparlanması gerekmektedir.Kimi daha ağır darbelerde hayvan dışkılama ve işeme işlevini de yerine getiremez olur ve bu durum ölümle dahi sonuçlanabilecek ciddi durumlara sebebiyet verebilir. Bu tip vakada iki seçenek vardır; ya elle uyarım yöntemi ile dışkılama günde en az iki defa gerçekleştirilir veya üretra çıkış d