Evcil Hayvanlarda Yüksekten Düşme

Hayvanlarda, özellikle de kedilerde yüksekten düşme çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bilindiği üzere kediler oldukça meraklı hayvanlardır. Etraflarındaki herhangi bir nesneyi merak ettikleri zaman tümüyle o nesneye odaklanırlar. Geride kalan şeyleri görmezler. Ağaçta mahsur kalmış bir kedi görmüşsünüzdür ya da en azından haberlerde görüp okumuşsunuzdur. Peki kedi ağaca çıkabiliyor fakat neden aşağıya inemiyor diye hiç düşündünüz mü?

Ağaca tırmanan kediler genellikle bir kuşu ya da başka bir hayvanı kovalarken sadece kovaladıkları şeye odaklandıkları için nasıl ve ne kadar yükseğe çıktıklarını fark edemezler. O yüzden de yüksekliği algıladıklarında aşağıya inemezler ve yardımımıza ihtiyaçları olur. Yani kediler bile isteye yüksek bir yerden atlamazlar, bu olaylar kazara ya da kedinin çok fazla korku ve panik yaşamasıyla gerçekleşir.


Peki yüksekten düşen kedilere ne olur?


Günümüzde de hala çok yaygın olan 'kediler dört ayak üzerine düşer' ya da 'kediler en az 3. kattan düşerse yaralanır' tarzı inanışlar asla doğruyu yansıtmamakla birlikte yaralanan kediye müdahaleyi geciktirici bahaneleri hala akıllarda bulundurmaktadır.


Bakıldığı zaman evet, kediler dört ayak üzerine düşebilmektedirler. Bunu, sahip oldukları doğrulma refleksi sayesinde gerçekleştirirler. Fakat nasıl biz insanlar her refleksimizi her an beklenildiği gibi gerçekleştiremiyorsak kediler de doğrulma refleksini gerçekleştiremeyebilirler. O yüzden her zaman dört ayak üstüne düşmezler. Kediler herhangi bir yükseklikten düştüklerinde yaralanabilirler. Bunun sebebi doğrulma refleksini uygulayacak zamanı kısa mesafelerde bulamamalarındandır. Kısacası, kediler her yükseklikten zarar görebilir. Kedilerin düştüğü zeminin yapısı belki bir miktar zarar görmelerini engellese bile çok ciddi sonuçlar doğuran bu olayı hiçbir şekilde göz ardı etmememiz gerekmektedir.


Yüksekten düşmede pek çok ciddi durumlar meydana gelebilir. Kemik kırılmaları, iç kanamalar, damak yarılmaları, iç organlarda hasar oluşumu, idrar kesesi patlaması vb. durumlar görülebilmektedir. O yüzden bir kedinin ya da kedinizin yüksekten düştüğüne tanıklık ettiyseniz lütfen acilen veteriner hekime götürünüz.


Çoğu kedi yüksekten düştüğü zaman ayağa kalkıp normal bir şekilde yürümeye devam edebilirler. Bu onların zarar görmediği anlamına gelmemektedir. Yüksekten düşmede en büyük risk iç kanama ve iç organların zarar görmesidir. İç kanamanın erkenden teşhis edilip müdahale edilmesi gerekir, aksi taktirde kedi hayatını kaybeder. Bu durumda erken teşhis hayat kurtarır.


Eğer bir kedinin yüksekten düştüğüne şahit olursak ne yapmalıyız? Veteriner hekime götürmeden önce ilk müdahale nasıl olmalı ve yolda giderken neler yapılmalı?