Evcil Hayvanlarda Yüksekten Düşme

Hayvanlarda, özellikle de kedilerde yüksekten düşme çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bilindiği üzere kediler oldukça meraklı hayvanlardır. Etraflarındaki herhangi bir nesneyi merak ettikleri zaman tümüyle o nesneye odaklanırlar. Geride kalan şeyleri görmezler. Ağaçta mahsur kalmış bir kedi görmüşsünüzdür ya da en azından haberlerde görüp okumuşsunuzdur. Peki kedi ağaca çıkabiliyor fakat neden aşağıya inemiyor diye hiç düşündünüz mü?

Ağaca tırmanan kediler genellikle bir kuşu ya da başka bir hayvanı kovalarken sadece kovaladıkları şeye odaklandıkları için nasıl ve ne kadar yükseğe çıktıklarını fark edemezler. O yüzden de yüksekliği algıladıklarında aşağıya inemezler ve yardımımıza ihtiyaçları olur. Yani kediler bile isteye yüksek bir yerden atlamazlar, bu olaylar kazara ya da kedinin çok fazla korku ve panik yaşamasıyla gerçekleşir.


Peki yüksekten düşen kedilere ne olur?


Günümüzde de hala çok yaygın olan 'kediler dört ayak üzerine düşer' ya da 'kediler en az 3. kattan düşerse yaralanır' tarzı inanışlar asla doğruyu yansıtmamakla birlikte yaralanan kediye müdahaleyi geciktirici bahaneleri hala akıllarda bulundurmaktadır.


Bakıldığı zaman evet, kediler dört ayak üzerine düşebilmektedirler. Bunu, sahip oldukları doğrulma refleksi sayesinde gerçekleştirirler. Fakat nasıl biz insanlar her refleksimizi her an beklenildiği gibi gerçekleştiremiyorsak kediler de doğrulma refleksini gerçekleştiremeyebilirler. O yüzden her zaman dört ayak üstüne düşmezler. Kediler herhangi bir yükseklikten düştüklerinde yaralanabilirler. Bunun sebebi doğrulma refleksini uygulayacak zamanı kısa mesafelerde bulamamalarındandır. Kısacası, kediler her yükseklikten zarar görebilir. Kedilerin düştüğü zeminin yapısı belki bir miktar zarar görmelerini engellese bile çok ciddi sonuçlar doğuran bu olayı hiçbir şekilde göz ardı etmememiz gerekmektedir.


Yüksekten düşmede pek çok ciddi durumlar meydana gelebilir. Kemik kırılmaları, iç kanamalar, damak yarılmaları, iç organlarda hasar oluşumu, idrar kesesi patlaması vb. durumlar görülebilmektedir. O yüzden bir kedinin ya da kedinizin yüksekten düştüğüne tanıklık ettiyseniz lütfen acilen veteriner hekime götürünüz.


Çoğu kedi yüksekten düştüğü zaman ayağa kalkıp normal bir şekilde yürümeye devam edebilirler. Bu onların zarar görmediği anlamına gelmemektedir. Yüksekten düşmede en büyük risk iç kanama ve iç organların zarar görmesidir. İç kanamanın erkenden teşhis edilip müdahale edilmesi gerekir, aksi taktirde kedi hayatını kaybeder. Bu durumda erken teşhis hayat kurtarır.


Eğer bir kedinin yüksekten düştüğüne şahit olursak ne yapmalıyız? Veteriner hekime götürmeden önce ilk müdahale nasıl olmalı ve yolda giderken neler yapılmalı?


İlk olarak kedimizin hangi pozisyonda olduğuna dikkat etmeliyiz. Kedimiz normal bir şekilde ayağa kalkmış olabilir. Böyle durumlarda kediler düşmenin yarattığı korku ve panikle kaçarlar, ki bu da çok tehlikeli bir durumdur çünkü acil müdahaleyi geciktirmektedir. Bir an önce bulunması, müdahale açısından önemlidir. Genellikle korkan kediler karanlık gürültüsüz yerlere sığınırlar. Örneğin araba altları, duvar köşeleri, etrafta bulunan çalıların içleri vb. yerlere sinerler. Kediyi bulduğumuzda yanına olabildiğince sakin bir şekilde yaklaşmalıyız. Zaten düşmenin etkisiyle korku ve panik halinde olan kediyi daha da korkutmamalıyız. Hızlı hareketlerden kaçınarak yumuşak ses tonlamalarıyla direkt göz teması kurmadan hayvana yaklaşmalıyız.


Eğer kedi yerde kıpırdamıyorsa ilk olarak biz kendimiz sakin olmalıyız. Panik yapmamalıyız. Hemen solunum yollarının açıklığını kontrol etmeliyiz. Solunum durumunu göğüs ve karın hareketlerine bakarak ya da kulağımızı kedinin burnuna doğru yaklaştırarak solunumu dinleyebilir veya parmağınızı burnuna yaklaştırarak nefes sıcaklığını hissedebilirsiniz. Solunum yollarını kontrol ederken hayvan boyun tasması takıyorsa onu yavaşça çıkartınız.


Eğer solunum yolları kapalıysa solunum yollarını açmanız gerekmektedir. Bunun için kediyi kıpırdatmamaya dikkat ederek bir elinizle kafasını, alnından hafifçe geriye doğru ittikten sonra diğer elinizle ağzını yavaşça açınız. Görünen yabancı bir cisim varsa onu çıkartınız. Dili düzeltiniz ve rahat soluk almasını sağlayınız.

Özellikle ağız ve burun çevresinde kan veya salya varsa temizleyiniz ve solunumu rahatlatmaya çalışınız. Başka kanamalar görülüyorsanız üzerine baskı uygulayarak kanamayı kontrol altına almaya çalışınız.


Daha sonra gideceğiniz veteriner hekimi arayarak kedinizin yüksekten düştüğünü, durumunun nasıl olduğunu ve nasıl göründüğünü bildiriniz. Önceden bildirmek acil müdahale için veteriner hekiminizin hazırlanmasını sağlar, bu yüzden önemli bir adımdır.


Hayvanı yerden kaldırırken herhangi bir kırığı olması riskine karşın olabildiğince oynatmamaya çalışarak düz ve hareketsiz bir zemin üzerine koyup o şekilde hekimin yanına götürülmesi gerekmektedir. Bunun için kediyi kafesinde taşımak hem o düz zemini sağlamış hem de kaçma riskini ortadan kaldırmış olacaktır.


Yol boyunca sık sık solunum kontrol edilmelidir.


Hayvana yemek ya da su verilmemelidir. Eğer verilirse bunlar akciğerlere kaçabilir ya da iç kanaması varsa onu şiddetlendirebilir.


Veteriner hekime götürdükten sonra neler yapılıyor?


İç kanama riskine karşı röntgen ve ultrason ile iç organlar incelenir. Hemogram ve kan biyokimyasına bakılarak organ yetmezliği ve iç organ kanamaları kontrol edilir. Röntgende iç kanama saptaması bazen mümkün olmayabilir bu duruma karşı her halükârda kan testi yapılması gerekmektedir.


Acil olarak ameliyata alınabilir. Örneğin diyafram fıtığı şekillenmesinde acil ameliyatlar gerçekleşir.


Yüksekten düşen kedilerde en sık rastlanan bulgular kemik kırıklarıdır. Çoğu düşme sonucu kırık yaşayan kediler ön ayak kemiği yani radius ve ulna kırıklarıyla karşılaşırlar. Bunun sebebi o bölgenin yumuşak doku ile daha çok çevrili olmasıdır. Erken müdahale ve eksiksiz uygulanan tedaviler bu kemiklerin fonksiyonlarını yeniden kazanmaları için çok büyük önem arz eder. Aynı şekilde oluşan kafatası çatlaklarına, kırıklarına ya da omurgada oluşan kırıklara erken müdahale felç riskine karşı mücadelede önemlidir.


İlk müdahalelerden sonra 72 saat çok önemlidir. Daha sonrasında en az 10 gün hayvanın gözlemde tutulması gerekmektedir. Eğer gittiğiniz klinikte hospitalizasyon hizmeti varsa ondan da yararlanabilirsiniz. Veteriner hekiminiz kediniz için uygun olan detaylı bilgilendirmeyi sizlere yapacaktır.


Ne yapmalıyız?


Gördüğünüz gibi düşmeler sonucu oluşan durumlar hayvanlarımızın hayatı için çok tehlikeli olabilmektedir. Önemli olan burada olay sonrası müdahale gibi gözükse de olay öncesinde gerekli önlemleri almamız bu tür düşme olaylarının hiç yaşanmaması adına çok daha önemlidir.


Yazımızı her ne kadar kediler üzerinden sizlere aktarmış olsak da evde beslediğimiz diğer hayvanlarımız da balkonlardan, pencerelerden düşebilmektedir. Bunun önüne geçmemizde bize yardımcı olabilecek çok önemli ve bir o kadar basit uygulamaysa sineklik.


Pencerelere sabit sineklikler taktırmak ya da balkona çıkan, balkonu sıkça kullanan hayvanımız varsa balkonlara file taktırmak düşmelerin, yanlışlıkla atlamaların çok büyük derecede önüne geçmektedir.


Eğer sineklik ya da file taktıracak durumunuz yoksa kedinizi açık balkonlardan ve pencerelerden uzak tutmanız gerekecektir. Odalarınızı, pencerelerini açarak havalandıracaksanız hayvanınızı o odandan çıkarın ve kapıyı güzelce kapatın.


Unutmayın gerekli tedbir hayat kurtarır. Hayati risklerin önüne geçer. Kazalar her zaman olabilir ama acil müdahale çok önemlidir. Bazı şeyleri bir şey olmaz diyerek rafa kaldırmayın ve evcil dostunuza daha refah içerisinde bir hayat sunun 😊


63 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör