Evcil Hayvanlarda Mikroçip

Mikroçip nedir? Hayvanlarda mikroçip uygulaması nedir? Mikroçipin avantajları nelerdir? Mikroçipin dezavantajları nelerdir? Hangi hayvanlar için mikroçip zorunlu olacak? Mikroçip nasıl enjekte edilir? Mikroçipi kim enjekte edecek? Bu yazımızda sorularımızı beraber yanıtlayacağız.


Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokolle kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Veteriner Hekim Doğa Erdinç, zorunlu tutulan uygulamanın, bilinçsiz hayvan sahiplenilmesinin önüne geçebileceğini ifade etti ve mikroçip taktırmayan vatandaşlara hukuki yaptırımların bulunduğunu dile getirdi.Mikroçip Nedir?


Mikroçip, elektronik tanımlama yöntemidir. Pirinç tanesi büyüklüğündedir. İçinde programlanmış kimlik bilgisi bulunur. Hayvanı tanımlamak için, mikroçip numaralarını okuyan bir tarayıcı, hayvanın derisinin üzerinden geçirilir. Taranan numara hayvanın ve sahibinin bilgilerini içerir.


Mikroçipler ilk olarak 1980’lerin ortasında kullanılmıştır. Mikroçipler sayesinde, hayvanların biyolojik özelliğine ilişkin araştırmalar yapılmıştır. Hayvanlara yerleştirilen mikroçip, birçok tür için büyüme oranlarının, hareket modellerinin ve hayatta kalma modellerinin gözlenmesinde kullanılmıştır. Mikroçipler ayrıca hayvanat bahçesindeki hayvanların, evcil hayvanların ve vahşi doğadan yasadışı olarak kaldırılan korunan türlerin kimliklerini doğrulamak için de kullanılmıştır. Peki, biz gelelim esas konumuza: Evcil hayvanlarımız için mikroçipin avantajları nelerdir?


Mikroçipin Avantajları


  • Mikroçip takıldığında tasma veya etiket çıkacak kaygısı taşımayız çünkü deri altına enjekte edilir.

  • Mikroçip uzun ömürlüdür, yaklaşık 20-25 yıldır. Pili yoktur. Bu yüzden şarjı bitecek veya kapanacak derdi yaşamayız.

  • Mikroçip bizim iletişim bilgilerimizi, konumumuzu, dostumuzun bilgilerini içinde taşır bu nedenle olası bir kaybolma veya yaralanma durumunda hekimimiz bizimle iletişim kurabilir ve dostumuzu daha iyi şekilde tedavi edebilir.

  • Tehlikeli ve rahatsız edici hayvan türlerinin sahipleri mikroçip sayesinde belirlenebilir.

  • Dostlarımızı sokağa terk eden kişiler mikroçip sayesinde tespit edilebilecek.

  • Mikroçip deri altına enjekte edildiği için olası kimlik hırsızlığı durumunun önüne geçer, veri tabanına ulaşmak zorlaşır ve dostumuzun güvende olmasını sağlar.

  • Mikroçipler ayrıca kulübeler, yetiştiriciler, komisyoncular, eğitmenler, kayıtlar, kurtarma grupları, insani topluluklar, klinikler, çiftlikler, ahırlar, hayvan kulüpleri ve dernekleri, araştırmacılar tarafından da kullanılabilir.Mikroçipin Dezavantajları


Aslına bakarsak mikroçipin pek de dezavantajı olduğunu söyleyemeyiz ama şunu unutmamak lazım ki mikroçip GPS değildir. Aktif olarak konum bilgisi sağlamaz. Veteriner hekime götürüldüğü takdirde bilgilerimize ve dostumuzun bilgilerine erişilebilir.


Hangi Hayvanlar İçin Mikroçip Zorunlu?


Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahipleri 1 Ocak 2021; kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme işlemini yaparak bakanlığa bildirecek.


Mikroçipi Kim Enjekte Edecek?


Eğitimini tamamlamış yetkili veteriner hekimler veya yetkili implanterler mikroçipleri implante edebilir.


Mikroçip Nasıl Enjekte Edilecek?


Hayvana daha önceden çip enjekte edilmediğinden emin olmak için hayvan kontrol edilir. Veteriner hekim veya teknisyen çipi bir şırınga ile enjekte eder ve dostumuzun kimliğini oluşturur. Anesteziye gerek yoktur, basit bir işlemdir ve çok az rahatsızlığa neden olur. Ağrı minimaldir ve kısa sürer. Çip kedilerde ve köpeklerde genellikle sırt orta çizgisi üzerinde kürek kemikleri arasına, boynun arkasındaki deri altına yerleştirilir.


Mikroçip Nasıl Kullanılacak?


Mikroçipin GPS gibi aktif konum bildirmediğinden bahsetmiştik. Ama mikroçipin olumlu yönleri oldukça fazla. Örnek verecek olursak; dışarı çıktık ve sahipli bir kedi/ köpek bulduk. Tasmasında sahibinin iletişim bilgileri yazmıyor. Hemen en yakın veteriner kliniğine götürüyoruz ve hekimimiz cihaz sayesinde sahibinin konumuna, iletişim bilgilerine, dostumuzun kimlik bilgilerine ulaşabiliyor. Sorunu çözüyoruz.Bu yazımızda sizin için sorularımızı cevaplandırdık. Umarız ilerde daha güzel haberler alırız ve yazılarımıza konu ederiz. Unutmayalım ki insan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. Sevgiyle kalın.


Kaynakça


https://en.wikipedia.org/wiki/Microchip_implant_(animal)


https://agriculture.vic.gov.au/livestock-and-animals/animal-welfare-victoria/domestic-animals-act/registration-legislation-and-permits/microchipping-of-dogs-cats-and-horses/microchipping-of-dogs-and-cats


https://youtu.be/L7dxqolzjVw