Evcil Hayvanlarda Acil Durumlar ve İlk Yardım -2

Evcil hayvanlarımızda görülebilecek acil durumları tanımamız ve onlara ilk müdahaleyi nasıl yapabileceğimizi bilmek bir gün hayatlarını kurtarabilir!Sıcak Çarpması


Sıcak çarpması hayvanlarda vücut sıcaklığının yükseldiği zaman görülür. Yüksek vücut sıcaklığının uzun bir süre devam etmesiyle iç organlar iflas etmeye başlar ve bu durum ölümle sonuçlanabilir. Genelde yaz aylarında olsa da havanın serin olduğu zamanlarda da ortaya çıkabilir. Sıcak çarpmasının belirtileri ağız açık nefes alma, nefes almada güçlük, bayılma, ağızda köpüklenme, parlak kırmızı diş etleri, bilinç bulanıklığı, nöbet geçirmedir. Kusma ve ishal de görülebilir.


Özellikle havalandırma olmadan arabada yalnız kalan veya aşırı egzersiz yaptırılmış köpek ve kedilerde sıcak çarpması riski çok daha fazladır. Bu durumda olabildiğince sakin kalmanız, yumuşak ses tonuyla konuşmanız gerekir, yüksek ses ve stresli davranmanız onları da strese sokup durumlarını kötüleştirecektir. Yapabileceğiniz ilk şey onları soğutmaktır - eğer hala güneşin altındalarsa onları gölge bir yere yerleştirmelisiniz. Soğutmak için kesinlikle buz veya çok soğuk su kullanmamalısınız, evcil hayvanlarınızı şoka sokabilir. Bilinçleri açıksa içmeleri için, çok soğuk olmayan, serin su vermelisiniz. Klima veya fan açabilirsiniz. Soğutmaya başlamak için onları ıslak bir bezin/havlunun üzerine koyup yavaşça ayaklarını, kulaklarını ve tüylerini ıslatınız. Evcil hayvanınız soğumaya başlayınca vücutlarına soğuk su dökerek soğutmaya devam edebilirsiniz.


Sıcak çarpmasına maruz kalmış ve bilinci kapalı olan hayvanlarda kalp atımının ve solunumun olmadığı durumlarda nasıl kalp masajı ve suni teneffüs uygulayacağınızı buradan okuyabilirsiniz.


Evcil hayvanınızı mümkünse havalandırması olan bir araca alıp veteriner kliniğine gidene kadar soğutma işlemine devam etmelisiniz. Sıcak çarpması durumlarında iç organlarda hasar oluşup oluşmadığını anlamak için mutlaka veteriner hekim muayenesi gerekir. Eğer evcil hayvanınızda nefes alma problemi de varsa derhal veteriner hekiminizle iletişime geçiniz.