Evcil Hayvanlar ile Seyahat

Evcil hayvanlarla seyahat etmek hem hayvanlarımız için hem de biz sahipleri için çok stresli olabilmektedir. Bu stres seviyesini minimuma indirip hayvanımızı ve kendimizi nasıl rahat ettirebiliriz, bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğim.


Seyahat öncesi ve seyahat sırasında yapılması gerekenler hangi ulaşım aracıyla seyahat edeceğinize bağlı olarak değişir.


Hangi seyahat aracınızı seçerseniz seçin seyahate çıkmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır, bunlar hayvanınız stres seviyesini minimuma indirmeye yardımcı olacaktır. Bunlardan en bilinen yöntem sedatif madde kullanımıdır. Bu şekilde evcil hayvanınız uyuşmuş olur. Tamamen bayıltma yöntemini önermemekteyiz. Örneğin sedapet gibi maddeler sadece hayvanlarda kas gevşekliğine bağlı uyuşturucu etki göstermektedir.


Sedatif kullanımını mutlaka veteriner hekiminizle konuşup doz ayarlamasını ve seyahat sürenize uygun şekilde ayarlayarak yapınız. Ayrıca hayvanınızın yolculuğa uygun olup olmadığını da veteriner hekiminize danışın. Uygun olduğunu düşünüyorsa seyahat edebilir belgesini isteyin. Aşılarının tam olduğundan ve tamamen sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra seyahate çıkın.


En çok kullanılan ulaşım araçlarında ne şekilde evcil hayvanınızla seyahat edebiliriz onları inceleyelim.Uçak


Uçak diğer ulaşım araçlarına kıyasla çok daha hızlı olduğundan dolayı evcil hayvan taşınmasında sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Uçakta evcil hayvan taşınmasına yönelik kurallar maalesef ki uçak firmalarına göre farklılık gösteriyor. Burada çoğu havayolu firmasında geçerli olan kurallardan bahsedeceğim fakat sizler havayolu firmanızın sitesine girerek ya da müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.


Uçakta evcil hayvan taşınması 2 farklı şekilde olmaktadır. PETC, uçakta kabin içerisinde hayvan taşınmasına verilen addır. Kabin içerisinde hayvan taşıması da havayolu firmasına göre değişmektedir. Genel olarak evcil hayvanınızın kafesiyle birlikte ağırlığı 8 kg’ı geçmiyorsa ve kafes ebatları 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluk boyutlarını aşmıyorsa uçağın kabin bölümünde taşınabilir.

Bir diğeri de AVIH. Bu evcil hayvanınızın uçağın havalandırma sistemli kargo bölümünde seyahat etmesine verilen isimdir. Eğer hayvanınız 8 kg’dan ağırsa maalesef kabin içerisine kabul edilemez.


Uçak biletinizi aldıktan sonra uçtuğunuz havayolu firmasının müşteri hizmetlerini arayıp evcil hayvanınız için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyon işlemleri uçakta başka evcil hayvan var mı veyahut uçacak olan yolcuların arasında hayvanlara alerjisi olan var mı kontrol edilmek için yapılır. Sizlere hayvanınızın ırkı, yaşı cinsiyeti gibi sorular yöneltilir. Bunun sonucunda hayvanınızın uçağa alınımı onaylanır ve hayvanınız uçağa alınır ya da onaylanmaz.


Tavsiyem uçak biletinizi aldığınız gibi rezervasyonunuzu yapmanızdır çünkü rezervasyon sırası hayvanınız uçağa kabulü için önemlidir. Örneğin hayvanınız bir kediyse ve sizden önce bir başkası kedi veya köpek için rezervasyon yaptırmışsa

maalesef kedinizin kabinde uçuşu kabul edilmiyor.


Eğer hayvanınız 8 kg’dan fazlaysa çoğu havayolu firması AVIH şeklinde taşınmasına müsaade eder. Genellikle AVIH iç hat uçuşlarında geçerlidir. Yukarıda da belirttiğim gibi rezervasyon işleminiz yaptırırken uçakta farklı bir hayvan varsa hayvanınız bu şekilde seyahat edebilir. Hayvanınıza AVIH şeklinde rezervasyon yaptırmış olsanız bile hayvanınızı uçağa almama ihtimalleri olabilir, çünkü kargo bölümü kabinden daha soğuktur. Eğer pilotlar hava koşullarını yeterli görmezseler uçağa AVIH alımını reddedebilirler.


Havaalanında hayvanınızın uçağa kabulü için göstermeniz gereken belgeler vardır. Bunlar hayvanınızın kimlik belgesi, aşı kartı (özellikle kuduz aşısının eksiksiz bir şekilde yapılmış olması önemlidir) ve seyahat belgesidir. Tüm bunlara veteriner hekiminizden ulaşabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim üzere seyahat hakkında hekiminizle özel olarak konuşunuz.


Ayrıca evcil hayvanlar özel bir ücretlendirmeye tabi tutulur. Ücretler havaalanında ödenir. Fiyat bilgileri için uçacağınız havayolu firmasının sitesine göz atmanızı tavsiye ederim.


Birkaç hava yolu firmasını ve kurallarını buraya yazmak istiyorum:


TÜRK HAVA YOLLARI (THY) ve ANADOLU JET


· Uçuştan önce en geç 6 saat önce rezervasyon yapılması gereklidir.

· Evcil hayvanınızın kafesiyle birlikte ağırlığı 8 kg’ı geçmemelidir.

· Kafes ebatları 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluk boyutlarında olmalıdır.


Kabin bölümünde taşınacak evcil hayvanların normal kafeslerin yanı sıra özel üretilmiş yumuşak yüzeyli (soft case) kafeslerde veya çantalarda taşıması gerekmektedir.· Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve dış görünüm açısından kötü durumda olan canlı hayvanlar taşıma için kabul edilememektedir.

· Hayvanlar uçak içinde kafeslerinden çıkartılamaz.

· Hamile evcil hayvanları ve 10 haftadan küçük kedi ya da köpek yavruları uçuşlara kabul edilmemektedir.

· Evcil hayvanın kargo bölümünde taşınması konusunda son kararı pilotlar verir. Bu sebeple, uçuştan önce pilotların havalandırma koşullarının yeterli olmadığını bildirmeleri durumunda, evcil hayvanlar kargo bölümünde taşınmaz.

· 10 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi ya da köpek ve emziren anneler uçuşa kabul edilmez.

· 10 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler ve köpekler ancak veteriner hekim onayı olursa taşınabilir.

· Solunum problemi yaşayan kediler (Persian, Himalayan, Burmese vb.) ağırlık limitleri dahilinde öncelikli taşınma hakkına sahiptir.

· Basık ve kalkık burunlu solunum problemi yaşayan köpekler (Affenpischer, Pekingese, Pug (All breeds), Shar Pei, Shih Tzu, Japenese Chin, Lhasa Apso, Tibetan Spaniel, Chow Chow, English Toy Spaniel, English Bulldog, French Bulldog, Boston Terrier, Boxer, Brussels Griffon, Bull Mastiff (English Mastiff) vb.), ağırlık limitlerine göre kabin içinde taşınması önceliklidir.

· Amerikan Pitbull Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi tehlike arz eden köpekler PETC ve AHIV olarak taşınmaz.

· American Bulldog, Bandog Tosa Inu, Caucasian Ovcharka, Douge De Bordeux, Doberman (Pincher Doberman ve bütün Doberman türleri), Presa Canario, Rottweiler; Mastiff (Bull Mastiff hariç), Wolf Dog Hybrids türleri ise sadece kargo ünitesi tarafından kargo bölümünde taşınır.

· Psittacus Erithacus olan Afrika gri papağanı uçuşlara kabul edilmez.

· Türkiye’ye özgü ve koruma altına alınmış Sivas kangalı, Ankara kedisi ve Van kedisi gibi evcil hayvanlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili müdürlüklerinden onay alınarak taşımaya kabul edilir.

· Türk Hava Yolları olarak evcil hayvanlarınızın uçuş sırasında ve uçuş sonrasındaki sağlık durumları konusunda sorumluluk kabul etmez.


Daha detaylı bilgi için: https://www.turkishairlines.com/tr-int/bilgi-edin/evcil-hayvanlarla-yolculuk/


Fiyat bilgileri de bu linkte mevcuttur: https://www.anadolujet.com/tr/kurallar/evcil-hayvan


PEGASUS


· Kangal köpekleri en fazla altı aya kadar taşınmaktadır.

· American Pit Bull, American Staffordshire Terrier, Boxer, American Bulldog, Caucasian, Chow, Doberman, Dogo Argentinos, Fila Brasileiro, Japanese Tosa, Mastiff, Mastino Napoletano, Pit Bull Terrier, Presa Canario ve Rottweiler cinslerinin taşınmasına izin verilmemektedir.

· Evcil hayvanların uçuşa kabul edilmesi için 12 haftadan (3 ay) büyük olmaları gerekmektedir. Hamile evcil hayvanlar ile anne sütünden kesilmemiş yavru kedi ve köpekler ile emziren anneler uçuşa kabul edilmez.

· AVIH evcil hayvanların taşınmasına sadece iç hat uçuşlarımızda izin verilmektedir.

· Kabin içerisinde taşınacak PETC evcil hayvanların içinde bulunacağı kafesin boyutları en fazla 32 cm x 32 cm x 50 cm olduğu takdirde kafesler kabin içerisine kabul edilir. Aynı kafeste aynı kafesi paylaşan anne ve yavru veya aynı anneden iki yavru olacak şekilde en fazla 2 kedi, 2 köpek veya 2 kuş taşınabilir.

· Bir uçuşta en fazla üç adet AVIH evcil hayvan taşınabilir.