Evcil Hayvanlar ile Seyahat

Evcil hayvanlarla seyahat etmek hem hayvanlarımız için hem de biz sahipleri için çok stresli olabilmektedir. Bu stres seviyesini minimuma indirip hayvanımızı ve kendimizi nasıl rahat ettirebiliriz, bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğim.


Seyahat öncesi ve seyahat sırasında yapılması gerekenler hangi ulaşım aracıyla seyahat edeceğinize bağlı olarak değişir.


Hangi seyahat aracınızı seçerseniz seçin seyahate çıkmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır, bunlar hayvanınız stres seviyesini minimuma indirmeye yardımcı olacaktır. Bunlardan en bilinen yöntem sedatif madde kullanımıdır. Bu şekilde evcil hayvanınız uyuşmuş olur. Tamamen bayıltma yöntemini önermemekteyiz. Örneğin sedapet gibi maddeler sadece hayvanlarda kas gevşekliğine bağlı uyuşturucu etki göstermektedir.


Sedatif kullanımını mutlaka veteriner hekiminizle konuşup doz ayarlamasını ve seyahat sürenize uygun şekilde ayarlayarak yapınız. Ayrıca hayvanınızın yolculuğa uygun olup olmadığını da veteriner hekiminize danışın. Uygun olduğunu düşünüyorsa seyahat edebilir belgesini isteyin. Aşılarının tam olduğundan ve tamamen sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra seyahate çıkın.


En çok kullanılan ulaşım araçlarında ne şekilde evcil hayvanınızla seyahat edebiliriz onları inceleyelim.Uçak


Uçak diğer ulaşım araçlarına kıyasla çok daha hızlı olduğundan dolayı evcil hayvan taşınmasında sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Uçakta evcil hayvan taşınmasına yönelik kurallar maalesef ki uçak firmalarına göre farklılık gösteriyor. Burada çoğu havayolu firmasında geçerli olan kurallardan bahsedeceğim fakat sizler havayolu firmanızın sitesine girerek ya da müşteri hizmetlerini arayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.


Uçakta evcil hayvan taşınması 2 farklı şekilde olmaktadır. PETC, uçakta kabin içerisinde hayvan taşınmasına verilen addır. Kabin içerisinde hayvan taşıması da havayolu firmasına göre değişmektedir. Genel olarak evcil hayvanınızın kafesiyle birlikte ağırlığı 8 kg’ı geçmiyorsa ve kafes ebatları 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluk boyutlarını aşmıyorsa uçağın kabin bölümünde taşınabilir.

Bir diğeri de AVIH. Bu evcil hayvanınızın uçağın havalandırma sistemli kargo bölümünde seyahat etmesine verilen isimdir. Eğer hayvanınız 8 kg’dan ağırsa maalesef kabin içerisine kabul edilemez.


Uçak biletinizi aldıktan sonra uçtuğunuz havayolu firmasının müşteri hizmetlerini arayıp evcil hayvanınız için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyon işlemleri uçakta başka evcil hayvan var mı veyahut uçacak olan yolcuların arasında hayvanlara alerjisi olan var mı kontrol edilmek için yapılır. Sizlere hayvanınızın ırkı, yaşı cinsiyeti gibi sorular yöneltilir. Bunun sonucunda hayvanınızın uçağa alınımı onaylanır ve hayvanınız uçağa alınır ya da onaylanmaz.


Tavsiyem uçak biletinizi aldığınız gibi rezervasyonunuzu yapmanızdır çünkü rezervasyon sırası hayvanınız uçağa kabulü için önemlidir. Örneğin hayvanınız bir kediyse ve sizden önce bir başkası kedi veya köpek için rezervasyon yaptırmışsa

maalesef kedinizin kabinde uçuşu kabul edilmiyor.


Eğer hayvanınız 8 kg’dan fazlaysa çoğu havayolu firması AVIH şeklinde taşınmasına müsaade eder. Genellikle AVIH iç hat uçuşlarında geçerlidir. Yukarıda da belirttiğim gibi rezervasyon işleminiz yaptırırken uçakta farklı bir hayvan varsa hayvanınız bu şekilde seyahat edebilir. Hayvanınıza AVIH şeklinde rezervasyon yaptırmış olsanız bile hayvanınızı uçağa almama ihtimalleri olabilir, çünkü kargo bölümü kabinden daha soğuktur. Eğer pilotlar hava koşullarını yeterli görmezseler uçağa AVIH alımını reddedebilirler.


Havaalanında hayvanınızın uçağa kabulü için göstermeniz gereken belgeler vardır. Bunlar hayvanınızın kimlik belgesi, aşı kartı (özellikle kuduz aşısının eksiksiz bir şekilde yapılmış olması önemlidir) ve seyahat belgesidir. Tüm bunlara veteriner hekiminizden ulaşabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim üzere seyahat hakkında hekiminizle özel olarak konuşunuz.


Ayrıca evcil hayvanlar özel bir ücretlendirmeye tabi tutulur. Ücretler havaalanında ödenir. Fiyat bilgileri için uçacağınız havayolu firmasının sitesine göz atmanızı tavsiye ederim.


Birkaç hava yolu firmasını ve kurallarını buraya yazmak istiyorum:


TÜRK HAVA YOLLARI (THY) ve ANADOLU JET


· Uçuştan önce en geç 6 saat önce rezervasyon yapılması gereklidir.

· Evcil hayvanınızın kafesiyle birlikte ağırlığı 8 kg’ı geçmemelidir.

· Kafes ebatları 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluk boyutlarında olmalıdır.


Kabin bölümünde taşınacak evcil hayvanların normal kafeslerin yanı sıra özel üretilmiş yumuşak yüzeyli (soft case) kafeslerde veya çantalarda taşıması gerekmektedir.· Evcil hayvanın sağlıklı, temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve dış görünüm açısından kötü durumda olan canlı hayvanlar taşıma için kabul edilememektedir.

· Hayvanlar uçak içinde kafeslerinden çıkartılamaz.

· Hamile evcil hayvanları ve 10 haftadan küçük kedi ya da köpek yavruları uçuşlara kabul edilmemektedir.

· Evcil hayvanın kargo bölümünde taşınması konusunda son kararı pilotlar verir. Bu sebeple, uçuştan önce pilotların havalandırma koşullarının yeterli olmadığını bildirmeleri durumunda, evcil hayvanlar kargo bölümünde taşınmaz.

· 10 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi ya da köpek ve emziren anneler uçuşa kabul edilmez.

· 10 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler ve köpekler ancak veteriner hekim onayı olursa taşınabilir.

· Solunum problemi yaşayan kediler (Persian, Himalayan, Burmese vb.) ağırlık limitleri dahilinde öncelikli taşınma hakkına sahiptir.

· Basık ve kalkık burunlu solunum problemi yaşayan köpekler (Affenpischer, Pekingese, Pug (All breeds), Shar Pei, Shih Tzu, Japenese Chin, Lhasa Apso, Tibetan Spaniel, Chow Chow, English Toy Spaniel, English Bulldog, French Bulldog, Boston Terrier, Boxer, Brussels Griffon, Bull Mastiff (English Mastiff) vb.), ağırlık limitlerine göre kabin içinde taşınması önceliklidir.

· Amerikan Pitbull Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi tehlike arz eden köpekler PETC ve AHIV olarak taşınmaz.

· American Bulldog, Bandog Tosa Inu, Caucasian Ovcharka, Douge De Bordeux, Doberman (Pincher Doberman ve bütün Doberman türleri), Presa Canario, Rottweiler; Mastiff (Bull Mastiff hariç), Wolf Dog Hybrids türleri ise sadece kargo ünitesi tarafından kargo bölümünde taşınır.

· Psittacus Erithacus olan Afrika gri papağanı uçuşlara kabul edilmez.

· Türkiye’ye özgü ve koruma altına alınmış Sivas kangalı, Ankara kedisi ve Van kedisi gibi evcil hayvanlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili müdürlüklerinden onay alınarak taşımaya kabul edilir.

· Türk Hava Yolları olarak evcil hayvanlarınızın uçuş sırasında ve uçuş sonrasındaki sağlık durumları konusunda sorumluluk kabul etmez.


Daha detaylı bilgi için: https://www.turkishairlines.com/tr-int/bilgi-edin/evcil-hayvanlarla-yolculuk/


Fiyat bilgileri de bu linkte mevcuttur: https://www.anadolujet.com/tr/kurallar/evcil-hayvan


PEGASUS


· Kangal köpekleri en fazla altı aya kadar taşınmaktadır.

· American Pit Bull, American Staffordshire Terrier, Boxer, American Bulldog, Caucasian, Chow, Doberman, Dogo Argentinos, Fila Brasileiro, Japanese Tosa, Mastiff, Mastino Napoletano, Pit Bull Terrier, Presa Canario ve Rottweiler cinslerinin taşınmasına izin verilmemektedir.

· Evcil hayvanların uçuşa kabul edilmesi için 12 haftadan (3 ay) büyük olmaları gerekmektedir. Hamile evcil hayvanlar ile anne sütünden kesilmemiş yavru kedi ve köpekler ile emziren anneler uçuşa kabul edilmez.

· AVIH evcil hayvanların taşınmasına sadece iç hat uçuşlarımızda izin verilmektedir.

· Kabin içerisinde taşınacak PETC evcil hayvanların içinde bulunacağı kafesin boyutları en fazla 32 cm x 32 cm x 50 cm olduğu takdirde kafesler kabin içerisine kabul edilir. Aynı kafeste aynı kafesi paylaşan anne ve yavru veya aynı anneden iki yavru olacak şekilde en fazla 2 kedi, 2 köpek veya 2 kuş taşınabilir.

· Bir uçuşta en fazla üç adet AVIH evcil hayvan taşınabilir.


Daha detaylı bilgi için: https://www.flypgs.com/#2117


SUNEXPRESS

· Rezervasyonunuzu uçuşunuzdan en geç 3 iş günü içerisinde yaptırmalısınız.

· Evcil hayvanlar, hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55 x 40 x 23 cm boyutlarındaki çantalar veya kafesler içinde taşınmalıdır.

· PETC, iç hat uçuşlarımızda tek yön ücretleri 70 TL ‘dir.

· AHIV, iç hat uçuşlarımızda tek yön ücretleri 160.-TL ‘dir.

· Pitbull Terrier, Amerikan Pitbull, Amerikan Staffordshire Terrier, Staffordshire Bullterrier, Bullterrier, Amerikan Bulldog, Dogo Argentino, Fila Brasiliero, Kangal (Karabaş), Kafkas Çoban Köpeği, Mastiff, Mastino Napoleta cinslerinin ve bunlar arasında çiftleşmeyle oluşan melez hayvanların taşınımı yasaktır.


Detaylı bilgi için: https://www.sunexpress.com/tr/bilgi/bagaj/evcil-hayvanlarin-tasinmasi/PETC her ne kadar tercih ettiğimiz bir seyahat yöntemi olsa da havayolu firmanızın koşullarını sağlayamadığınız durumlarda hayvanınız AVIH şeklinde de uçmak zorunda kalabilir. Burada sizlere bir deneyimimi aktarmak istiyorum. Evcil hayvanım olan 6 aylık, erkek, Norveç orman kedimle birlikte Anadolu Jet’le bir uçuş gerçekleştirdim. Rezervasyonunu yaptırdım, kabinde seyahati için onay verildi, tüm belgelerini eksiksiz bir şekilde hazırladım. Havaalanına girişte kontrol noktasından geçerken X-ray cihazından kedimin kafesini geçireceğim zaman kediyi kucağıma alıp kafesi X-ray’e koyup o şekilde geçmemi söylediler. Eğer evcil hayvanınız huzursuz ve kaçmaya meyilli bir yapıdaysa lütfen çok dikkatli bir şekilde bu işlemi gerçekleştirin. Gerekirse görevlilerden yardım talep edin. Daha sonra check-in yaptırırken kafesinin sert plastikten olduğu için kabine alınamayacağı dolayısıyla kargo bölümünde seyahat etmesi gerektiğini ifade ettiler.


Kargo bölümünde seyahat ederken hayvanınızın kafesine üzerinde adınızın soyadınızın telefon numaranızın bulunduğu bir belge takıyorlar. Daha sonra bir görevli gelip kafesi alıyor ve kargo bölümüne götürüyor. Uçaktan indiğiniz zamansa bagajınızı aldığınız alana görevli yine elde taşımayla size teslim ediyor. Yani bir valiz vb. gibi taşınımı sağlanmıyor özel olarak elle taşıyorlar.

Kargo bölümü normal kabine göre daha soğuk ve daha gürültülü bir ortam olduğu için hayvanlar bu alanda daha fazla strese girerler. Eğer önceden bilip buna göre önlemlerinizi alırsanız örneğin; hayvanınızın üşümeyeceği şekilde kafesini ayarlamak ya da belli bir dozda uyuşturmak gibi stresi bir nebze de olsa azaltmış olursunuz.


Otobüs


Otobüs yolculukları uçak yolculuklarına göre biraz daha uzun sürmektedir fakat uçağa göre şartları daha hafiftir.


Otobüslerde de hayvanın kafesiyle birlikte 8 kg olma şartı vardır.


Eskiden otobüslerin içine hayvan alınımı yapılmıyordu. Hayvanınız kafesiyle birlikte bavulların vs. yanına konuluyordu ve firma sorumluluk kabul etmiyordu fakat o günler artık geride kaldı.


Çıkan yasalara göre artık hayvan sahibi hayvanını yanında taşıyarak seyahat edebilir hatta gerekirse hayvanı için de koltuk satın alabilir.


Biletinizi aldıktan sonra aynı uçaklarda olduğu gibi seyahat edeceğiniz firmayı arayıp evcil hayvanla seyahat edeceğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Bildirmeniz önemlidir çünkü firma diğer biletlerini otobüste hayvan olacak şekilde kesmeye, otobüse hayvan alerjisi olan insanları almamaya çalışır.


Seyahat ederken aşı karnesini, kimliğini ve seyahat belgesini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.


Eğer tüm bunları yerine getirdiyseniz hayvanınızı yanınıza almanıza mâni olamazlar. Hayvanınızı lütfen bagaja vermeyiniz. Uçaklarda olduğu gibi bir havalandırma sistemi otobüslerde bulunmamaktadır. Bu durum hayvanınızın havasız kalmasına veyahut daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden hayvanınızı yanınıza almakta ısrarcı olunuz unutmayınız ki şikayetçi olma hakkına sahipsiniz.


10 Ocak 2020 yılında resmî gazetede yayınlanan Taşıma Yönetmeliği’nde

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 38 inci maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:


“(6) Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 2 uyarma verilir.” ifadesiyle açıkça belirtilmiştir. Bu yönetmenlikle hayvanlara seyahat özgürlüğü tanınmış oldu.


Resmî gazete yayımı: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/01/20200110-2.htm


Mevzuat: https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=15541&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5


Tren


Tren yolculuklarında kuş, kedi, köpeklerin (küçük cinsler) taşınmasına izin verilmektedir. Hayvanlar kafes içinde sahiplerinin ayak diplerinde ya da kucaklarında taşınmalarına izin verilir. İstenirse hayvana özel koltuk için bilet kesimi yapılan tren seferleri de mevcuttur.


Trenle yolculukta da kimlik kartı, aşı kartı ve seyahat belgesi istenmektedir.

YHT’lerde ve normal ana hat trenlerinde hayvan taşınmalarına yukarıda belirtilen şartlar altında izin verilir. Örtülü kuşet ve yataklı vagonlarda ise hayvan taşımaya müsaade edilmez.


Deniz Yolu


Şehir içi ulaşımda kullanılan vapur seferlerinde hayvanların kafesleri içinde taşınmasına müsaade edilir. Hayvanların aşı kartlarını, kimliklerini her ihtimale karşı yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Köpeklerde kafeste olsa bile ağızlık takma şartı bulunmaktadır. Kafese sığmayacak büyüklükte olan köpekler görevlilerin gösterdiği yerlerde seyahat yapabilmektedir.


Araba


Evcil hayvan taşımanın en kolay yolu olarak özel araçları görüyor olabiliriz. Fakat burada da dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır.


Öncelikle hayvanımızı araba tutmasına karşı önlemler almalıyız. Yolculuktan 6 saat önce mama ve su vermeyi kesmemiz gerekmektedir. Aç karna yolculuğa başlamak kusma ihtimalini azaltır.


Arabanıza hayvanınız kusarsa diye önlemler alabilirsiniz koltuklara su geçirmez örtüler takabilirsiniz. Yolculuğunuz uzunsa molalarda hayvanlarınızı protein içeriği yüksek yemlerle çok fazla olmayacak şekilde besleyebilirsiniz. Fazla besleme ya da farklı bir yemle (midesini bozabilecek bir yemekle) besleme yapmamalısınız.


Hayvanınızın araç içindeki hareketlerini takip edin ve 3-4 saatte bir mola vermeye özen gösterin. Hayvanınızı aracınızdan çıkarın ve hareket etmesine müsaade edin. Özellikle büyük köpekleriniz varsa onları hareket ettirmeyi ihmale etmeyin. Tuvalet ihtiyacını giderin.


Yolculuk öncesi hayvanınızla oynamanız ona enerjisini bolca attırmanız yolculuk esnasında uyumasını ve rahat bir yolculuk geçirmesine yardımcı olur.


Özel aracınız da olsa hayvanlarınızın serbestçe arabada gezinmesine müsaade etmeyin. Çünkü herhangi bir ani fren hareketinde ya da kaza anında hayvanlarınız ciddi zarar görebilir. O yüzden kafeslerinde durmaları hatta darbeye karşı kafeslerde bulunmaları sağlıkları açısından çok daha iyi olacaktır.


Büyük köpek türlerini arabada kemerlerini takarak koruyabilirsiniz. Köpeklerinizin kafalarını camdan çıkarmalarına lütfen müsaade etmeyin. Her ne kadar mutlu olsalarda yüzlerine gözlerine çarpan hava nedeniyle hastalıklara açık hale geliyorlar.
Herkese evcil hayvanıyla birlikte çok keyifli, huzurlu, sağlıklı yolculuklar dilerim.


Sitemize abone olup yurt dışı uçuşları hakkındaki bir sonraki yazımızı yayınlandığı gibi haber alarak okuyabilirsiniz.

407 görüntüleme2 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör