Efsaneleşmiş bir ırk: Safkan Arap atları hakkında her şey

Yarış organizasyonlarından, şarkılara, deyimlere ve efsanelere ve veteriner hekimliğe konu olmasıyla hepimizin adını duyduğu önemli bir ırk olan Arap Atlarını ve özelliklerini gelin hep beraber inceleyelim.


Hangi Atlar Arap Atıdır?


Arap atları sıcakkanlı atlar grubunda yer alır; bu gruptaki ırklarda beden orta irilikte, hafif ve ince yapılı, kaslar az gelişmiştir. Canlı bir karakterleri ve süratli yürüyüşleri vardır. Doğudaki coğrafyalarda sıcak ve ılık iklim yapısına sahip yerlerde yaygın olarak üretilirler. Soğukkanlı ırklara oranla biraz daha geç gelişirler.


Arap atları bu sıcakkanlı ırklarda yerli ırklar grubunda yer alır. Dünyada bilinen en eski saf ırktır. Arap atı tarihi olarak günümüzdeki oryantal kökenli Arap atları, Arabistan Yarımadası'nda bulunan MÖ 2500'lü yıllardan kalma mağara resimlerindeki at figürleriyle aynıdır.


Benzer yapıdaki at figürlerine bütün Anadolu, Kafkaslar ve Mezopotamya'daki mağara resimlerinde de rastlanır (wikipedia).


Arap atlarının atası Tarpan' dan köken aldığı düşüncesi yaygındır. Arap atları aslında İngiliz atlarının da atası. Bütün safkan İngiliz atları, 1683-1730 yıllarında İngiltere'ye getirilen “Byerley Turk”, “Darley Arabian” ve “Godolphin Arabian” adlarında üç Arap aygırının soyundan gelmektedir. Sanayi devrimi sonrası atların iş gücündeki kullanımının azalmasıyla Arap atları spor amaçlı binek ve yarış atı olarak kullanılmaya başlanmıştır.


Irk Özellikleri