Deprem esnasında ve sonrasında evcil hayvanların korunması

En son güncellendiği tarih: Oca 26


Ülkemiz bildiğimiz üzere birçok aktif fay hattının bulunduğu depremler kuşağında bir ülke ve bir çok şehrimiz her yıl deprem tehlikesi altında kalıyor. Hepimiz canımızdan bir parça hayvan dostlarımız için ayrıca endişeleniyor. Gelin hep beraber bu durumu onlar için nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi konuşalım.


1. Depreme Dışarıda Yakalanırsanız
Köpeğinizle; deprem şiddetliyse ayakta durmanız çok güç olacaktır, dizinizin üstüne çökün ve köpeğinizin tasmasını iki elinizle tutup onla beraber açık ve güvenli bir yere sürünün. Eğer köpeğiniz tasmasızsa onu yakalamak için koşmayın; bu onun daha çok panik yapmasına ve sizlinde savrulup yaralanmanıza neden olacaktır.


Köpeğiniz ismine duyarlıysa kendinizi açığa doğru sürüklerken ona her zamanki tonda seslenip yanınıza gelmesini sağlayın.

Kedinizle; box olmadan dışarı çıkmanız zaten çok tavsiye ettiğimiz bir şey değil box' u ile beraber kendinizi açık ve güvenli bir yere çekin. Eğer tasmayla dışarı gezintisi yapıyorsanız onu tutmayı sakın bırakmayın. Kucağınıza aldığınızda çok hırçınlaşıyorsa onu zorlamayın ve tasmasından tutup sürükleyin.


2. Depremden Önce Evde Yapmanız Gereken Hazırlıklar


Box' una onu alıştırın ve box' u onun için sadece veteriner kliniğine veya uzun ve sıkıcı bir yolculuğa çıkılırken kullanılan işkence aletine çevirmeyin. Box her daim evin görünür bir yerinde olmalı, onu ödüllendirmek için oraya sevdiği yiyeceklerden koyun. Havlu vb. bir şey sererek orayı onun için rahatlaştırın; böylece orayı güvenli bir yer olarak görsün ve acil bir tahliye sırasında oraya kolayca girsin.


Eğer kedinize box fobisi yerleştiyse ve kesinlikle onu oraya sokmak saatlerinizi alıyorsa yırtılmaz ama hava geçiren bez torbalar faydalı bir çözüm olabilir. (eskilerin soğan patates koyduklarından) Onu yakalayıp hızlıca içine atıp ağzını tutar ve kendinizi tahliye edersiniz. (Bu tavsiyeyi instagram kullanıcısı suzionline’dan aldım)


Deprem çantası hazırlarken onu unutmayın! Sağlık karnesi, bir kaç gün yetecek özellikle konserve mama, varsa kullandığı ilaçtan bir kaç gün yetecek yedek doz, ve uzatmalı vücut tasması.

Köpeğinizi ismine duyarlı hale getirin böylece tahliye veya saklanma anında onu çağırdınızda gelmesini sağlayın.

Köpeğinizin tasmasını çıkartmayın. Kaliteli ve ona uygun bir tasmanın sürekli takılı kalması büyük bir problem değildir. Böylece deprem anında uzatma ipini takar ve onu koruyabilirsiniz.Evin farklı yerlerinde taze mama ve su bulundurmanın önemine değinmiştik. Bu deprem için de önemli, zira en kötü ihtimal olur ve göçük altında kalırlarsa farklı yerdeki mama ve suya güçlü koku alma ve kazma içgüdüleriyle ulaşacaklardır.

Evde saklandıkları yeri keşfedin. Eve bir yabancı geldiğinde veya gürültü koptuğunda gittiği yeri belirleyin, böylece deprem sona erince ona ulaşabilirsiniz.

Tasması varsa ekstra süsler yerine tasmasına küçük bir künye ekleyin ve bu künyeye onu adını , telefon numaranızı ve karne seri numarasını ekleyin (kayıtlı olduğu veteriner kliniğinden aşı ve hastalık durumu takibi yapılabilsin diye).

Ona çip taktırın. Çipler AB’den sonra ülkemizde de yakında zorunlu olacak. Çip o kaybolduğunda; yetkili kurumlara ulaştığında, Tarım ve Orman bakanlığına kayıtlı tüm bilgilerinin görülmesini sağlayacaktır.


3. Kedim-Köpeğim Depremde Kaçtı Ne Yapmalıyım?


Elinizde bulunan fotoğraflarıyla ve bilgileriyle beraber özellikle internet üzerinde ilanlar açın. Çevredeki arama kurtarma personeline durumu bildirin, eve geri girmeye çalışırsa yakalansın ve size haber verilsin.

Ona kavuştuktan sonra ilk iş veteriner kliniğine gidin, dışarIda stresle beraber düşen bağışıklığı onu hastalıklara açık hale getirmiş olabilir.


4. Evin İçinde Deprem Esnasında Ne Yapmalıyım?
Kediniz panik yaptıysa ve güvenli yerine girdiyse onu çıkartmaya çalışmayın güvenli bir yerde cenin pozisyonu alıp tutunun, köpeğinizi tutabildiyseniz güvenli bir yerde bacaklarınızı onun karnının etrafında sıkmadan birleştirerek cenin pozisyonu alın ve tasmasından sıkıca tutun size sırtı dönük olursa panik yapıp size saldırma ihtimalini azaltmış olursunuz.

Yardım alınan kaynaklar:https://www.gallant.com/blog/what-to-do-with-your-pet-during-an-earthquake/
https://www.healthypawspetinsurance.com/blog/2014/09/10/how-to-keep-pets-safe-before-during-and-after-an-earthquake

125 görüntüleme0 yorum