Deprem esnasında ve sonrasında evcil hayvanların korunması

Güncelleme tarihi: Oca 26


Ülkemiz bildiğimiz üzere birçok aktif fay hattının bulunduğu depremler kuşağında bir ülke ve bir çok şehrimiz her yıl deprem tehlikesi altında kalıyor. Hepimiz canımızdan bir parça hayvan dostlarımız için ayrıca endişeleniyor. Gelin hep beraber bu durumu onlar için nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi konuşalım.


1. Depreme Dışarıda Yakalanırsanız
Köpeğinizle; deprem şiddetliyse ayakta durmanız çok güç olacaktır, dizinizin üstüne çökün ve köpeğinizin tasmasını iki elinizle tutup onla beraber açık ve güvenli bir yere sürünün. Eğer köpeğiniz tasmasızsa onu yakalamak için koşmayın; bu onun daha çok panik yapmasına ve sizlinde savrulup yaralanmanıza neden olacaktır.


Köpeğiniz ismine duyarlıysa kendinizi açığa doğru sürüklerken ona her zamanki tonda seslenip yanınıza gelmesini sağlayın.

Kedinizle; box olmadan dışarı çıkmanız zaten çok tavsiye ettiğimiz bir şey değil box' u ile beraber kendinizi açık ve güvenli bir yere çekin. Eğer tasmayla dışarı gezintisi yapıyorsanız onu tutmayı sakın bırakmayın. Kucağınıza aldığınızda çok hırçınlaşıyorsa onu zorlamayın ve tasmasından tutup sürükleyin.


2. Depremden Önce Evde Yapmanız Gereken Hazırlıklar


Box' una onu alıştırın ve box' u onun için sadece veteriner kliniğine veya uzun ve sıkıcı bir yolculuğa çıkılırken kullanılan işkence aletine çevirmeyin. Box her daim evin görünür bir yerinde olmalı, onu ödüllendirmek için oraya sevdiği yiyecekl