CANLI DOĞURAN BALIKLARIN YETİŞTİRİLMESİ ‘’Balıklarım neden yavrularını yiyor?‘’Canlı doğuranlar, günümüzde akvaryum endüstrisinde önemli bir paya sahip, hobiciler tarafından iyi tanınan ve sıklıkla tercih edilen bir canlı grubudur.


Dayanıklı, adaptasyon yeteneği yüksek, çok renkli balıklardır. Bu grubun en çok bilinen örnekleri: Lepistes, Plati, Kılıçkuyruk, Velifera ve Moli’dir.


CANLI DOĞURAN İSMİ NE ANLAMA GELİR?


Yumurtalar, birçok balık türünde olduğu gibi dışarıya bırakılmaz. Annenin vücudunda döllenir, yavrunun gelişim ve yumurtadan çıkma evreleri anne vücudunda tamamlanır. Suda yüzme ve beslenme yeteneğine sahip hale gelen yavru, anne tarafından doğurulur.EN POPÜLER CANLI DOĞURANLAR


Yazıda bahsedeceğimiz genellemeler bu türleri kapsamaktadır.


Plati (Xiphorus variatus ve Xiphorus maculatus)

Lepistes (Poecilia )

Moli (Poecilia schenops)

Kılıçkuyruk (Xiphorus helleri)

Velifera (Poecilia velifera)DİĞER CANLI DOĞURAN ÖRNEKLERİ


Denizatı (Yavrular erkek vücudunda kuluçkadadır)

Çiklit (Yavrular ağızda-bukkal boşlukta kuluçkadadır)

Boru balığı


KAÇ ADET BALIK ALMALIYIM?


Canlı doğuranlar, grup halinde yaşayan sosyal ve hareketli balıklardır. 1 erkek ve 1 dişi varlığında dahi üreme faaliyeti başlar. Ancak grupta dişilerin sayısı erkeklerden fazla olmalıdır. Erkekler, çiftleşmek için dişileri kovalar ve dişilerin yorulmalarına sebep olur. Aynı durum doğuma yakın süreçte de tekrarlanır. Dişi balık strese girip erken doğum yapabilir. Doğan yavrular erkek balıklar tarafından kolayca fark edilebilir. Bu olumsuzlukları önlemek amacıyla, hem erkek balıkların daha az agresif olması hem de dişilerin sağlıklı kalabilmesi için erkek /dişi oranı iyi ayarlanmalıdır.


Pratik Oran Formülü: 1 erkek-3 dişi veya 2 erkek-5 dişi


Totalde kaç adet balık alacağınız, akvaryumun hacmi ve iç dekoru ile ilgilidir. Bu hesaplamadan sonraki yazılarımızda bahsedeceğiz. Lütfen takipte kalın!


CİNSİYET TESPİTİ


Anal yüzgeçlerin şekline göre cinsiyet tespiti yapılır. Dişinin anal yüzgeci üçgen şeklindedir, yelpazeye benzer. Erkeğin anal yüzgeci ise çubuk şeklindedir. Bu organa gonopodyum adı verilir. Çiftleşmede spermlerin aktarımını sağlar.

BALIKLARIM ÇİFTLEŞTİ Mİ?


Erkek balıklar, dişilerden salgılanan bazı maddeleri algılayıp onları kovalamaya başlar. Bu, çiftleşme sürecinin başladığına işarettir. Çiftleşen dişilerin karnı şişmeye başlar. Canlı doğuranlar için gebelik süresi 22-28 gündür. Sıcaklık arttıkça gebelik süresi kısalır. Doğumun çok yaklaştığını, dişi balığın anal bölgeye yakın kısmının koyu renk almasından anlayabilirsiniz. Hatta bazen anne karnındaki yavrunun gözlerini dışarıdan fark edebilirsiniz.


YAVRULAR NEREYE DOĞACAK?


Balıklar, ışığa karşı hassastır. Kendilerine karşı bir tehdit olmasa bile saklanıp güvende hissetmek isterler. En ideal doğum ortamı ve en fazla yavru kurtarma şansı, bol bitkili bir akvaryumda mümkündür. Çünkü yetişkinler açsa ve yavrular kaçıp saklanamazsa yem olacaklardır.


Doğum döneminde aydınlatmayı azaltmak ve yemlemeyi artırmak, riski minimize etmek açısından faydalıdır.Yavru alma - üretim konusunda farklı seçenekleriniz mevcut. Bu seçenekleri değerlendirelim:


PLASTİK YAVRULUK


Su yüzeyinde sabit veya yüzer şekilde konumlandırabileceğiniz bir kutudur. İki kompartımanlıdır. Doğan yavrular ızgara sistemi vasıtasıyla alt kısma düşer. Anne üst kısımdadır. Doğum zamanı iyi takip edilmeli ve doğumun hemen öncesinde balık yavruluğa alınmalıdır. Doğum bitince anne yeniden ana tanka alınır.


Avantaj: Yavruların diğer balıklar tarafından yenme riski yoktur.


Dezavantaj: Doğumdan sonra yavruların yüzerken üst kompartımana geçme ihtimali vardır. İri balıklar (Özellikle velifera.) bu ka