Bilinçli Antibiyotik Kullanımı


“HAYATA KARŞI GELMEYELİM”Değerli Okurlar,


Bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaynaklanan olumsuz etkileri anlatmaya çalışacağım bu köşe yazıma başlarken, öncelikle antibiyotik kelimesinin Türkçemizde “Hayata Karşı” anlamını taşıdığını ifade etmekte yarar görüyorum. Yani Antibiyotikler, canlılarda meydana gelen her türlü hastalığa şifa olan bir ab-ı hayat değil, bilinçsiz ve hekim reçetesi olmadan, kendi inisiyatifimizle kullandığımızda hayatı sonlandırmaya zemin hazırlayabilen kimyasal maddelerdir. Antibiyotiklerin faydalı olabilmesi için, hekim muayenesi ve teşhisi sonrasında, bu kimyasal maddelerin kullanımı gerekliliği ortaya çıktığı taktirde hekim tarafından hazırlanan reçete uyarınca kullanılması gerekmektedir.


Günümüzde, hem insan sağlığında hem de hayvan sağlığında, antibiyotiklerin, hekim muayenesi olmaksızın sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Mevzuatlar gereği, reçetesiz satışı kesinlikle yasak olmasına rağmen, vatandaşlarımızın bir kesiminin, daha önceden reçete ile aldığı ancak düzensiz kullandığı için bitiremediği antibiyotikleri, ilerleyen günlerde hem kendi hastalıklarında hem de hayvan hastalıklarında, hekim muayenesi olmadan, kaba tabirle “kafalarına göre” kullandığına şahit olmaktayız. Bu şekilde bilinçsiz olarak kullanılan antibiyotikler, hayvanlarda ve insanlarda bakterilerin direnç geliştirmesine ve dolayısıyla bu bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavi şansını kaybetmesine sebebiyet vermektedir.


Bizler mesleğimizi icra ederken, hayvan sahiplerinin ya da sahipsiz hayvanlara yardımcı olmak isteyen vatandaşların, bu hayvanlarımıza ellerindeki antibiyotikleri hekim muayenesi ve reçetesi olmaksızın verdiklerine, akabinde hayvanların birçoğunun iyileşmek bir yana dursun, antibiyotik direnci, ileri düzeyde alerjik şok vb. gibi nedenlerle hayatlarını kaybettiklerini üzülerek görmekteyiz. Bunun yanında, sığır, koyun, keçi, tavuk vb. gibi gıda değeri olan hayvanları yetiştiren vatandaşlarımızın da önemli bir kısmı, aynı şekilde, hekim muayenesi olmaksızın, viral hastalıklardan tutun da parazit kaynaklı hastalıklara kadar, yani antibiyotiklerin iyileştirici etkisinin olmadığı hastalıklarda dahi bu kimyasal maddeleri kullanmakta olduğunu, bu ilaçların, hayvanların et, süt, yumurta gibi gıda ürünlerinde kalıntı oluşturduğunu, bu gıdaları tüketen vatandaşlarımızın da sağlığının ciddi anlamda riske atıldığına yakinen şahit olmaktayız.


Bilinçli antibiyotik kullanımı konusunda eğer bir farkındalık oluşturamazsak, vatandaşlarımız bir kesimi bu konuda duyarsız davranmaya devam ederlerse, önümüzdeki yıllarda bunun bedelini çok ağır şekilde ödeyeceğimiz aşikardır. Gelin hep birlikte, sağlıklı bir dünya için, çaya çorbaya antibiyotik kullanmaktan şu dakika itibariyle artık vazgeçelim. Hastaysak beşeri hekime muayene olalım, hayvanlarımız hasta iste veteriner hekimlerimize muayene ettirelim ve yalnızca, hekim tarafından reçete edildiyse bu ilaçları kullanalım. Nesillerimize sağlıklı bir gelecek bırakmak istiyorsak, bilinçsiz antibiyotik kullanımını terk edelim.


Cemil ŞAHİN Veteriner Hekim Mikrobiyoloji Bilim Uzmanı

106 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör