Balıklarda Beyaz Benek Hastalığı


Tüm ekipmanları ve canlılarını sevgiyle seçerek özenle oluşturduğunuz akvaryum balıklarınızda bir terslik olduğunu fark ediyorsanız, erken teşhis sağlayarak onların sağlıkları için müdahalede bulunabilirsiniz. Tatlı su balıklarında beyaz benek hastalığı, dikkat edilmesi ve fark edildiğinde hemen müdahale edilmesi gereken yaygın bir hastalıktır.Tatlı su balıklarında beyaz benek hastalığı nedir?


Ciliaten parazit ailesinin dahil olduğu parazitlerin sebep olduğu beyaz benek hastalığı, tatlı su balıklarında sık görülen hastalıklardan biridir. Hastalığın Latince adı, Ichthyophthirius multifiliis olarak anılır. Bu parazit, akvaryumlarda veya havuzlarda oluşan ve hızlı bir yayılım gösteren bir türdür. Etken deri, solungaç ve yüzgeçlerde lokalize olur. Bu parazitin suda yaygınlaşması için çok özel şartlar gerekmez; çünkü Ciliaten parazitleri 3-30 °C derece arasındaki su sıcaklığında rahatça yaşayıp, üreyerek çoğalabilir.


Bu balıkta yüzgeçlerdeki beyaz benekleri görebilirsiniz.Beyaz benek hastalığı neden oluşur?


Beyaz benek hastalığını oluşturan parazitler genellikle yeteri kadar temizlenmeyen akvaryumlardan kaynaklanır. Akvaryumun yeteri kadar temizlenmemesi, hastalığın akvaryumdaki balıklar arasında yayılmasını tetikler. Erişkin hale gelince balığın vücudundan ayrılarak başka balıklar bulmak için suda yüzmeye başlayan bu parazitler, üzerine konumlanabileceği başka bir balık bulamazsa iki gün içinde ölür.Beyaz benek hastalığını nasıl teşhis ederiz?


Ciliaten parazitine maruz kalarak beyaz benek hastalığına yakalanan balıklar, akvaryumdaki kayalara ve bitkilere sürtünerek yüzme eğilimi gösterir; çünkü kaşıntı sorunundan muzdariplerdir. Bu balıklar, zemine çok yakın yüzme davranışı da sergilerler. Balıklarınızın pullarında beyaz benekler gözlemlendiği için bu hastalığın teşhisi çok da zor değildir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında solungaç hareketlerinde sıklık artabilir. Yüzme sallantılıdır. Vücudun çeşitli bölgelerinde yumuşak tül benzeri pas tabakasını andıran lekeli kısımlar görülür. Yoğun hastalık durumunda bu bölgeler kızarıktır.Beyaz benek hastalığından korunma ve hastalığın tedavisi nasıldır?


Hastalığın etkinliğini yok etmek için, parazitlerin yaşamasına uygun alanın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Öncelikli olarak, akvaryum suyunun ısısı kademeli şekilde 3-4 derece artırılır. Artan akvaryum ısısı oksijen miktarını düşüreceğinden, akvaryumunuzun havalandırılmasına her zamankinden daha fazla dikkat etmeli ve gerekirse havalandırma için ekstra ekipmanlar kullanmalısınız. Bu süreçte akvaryumun aydınlatmalarını kapatmanız gerekir.


Eğer beslediğiniz balıkların türü uygunsa, akvaryuma bir miktar kaya tuzu katabilirsiniz; ancak balığınızın tolere edeceği dozu ayarlamak ve balık türünüzün kaya tuzuna uygun olup olmayacağını belirlemek için mutlaka veteriner hekime danışmalısınız. Bu süreçte, akvaryumunuzun suyunu her gün dipten su çekimi yöntemi ile değiştirerek takviye etmelisiniz. Beyaz benek hastalığı için mevcut ilaçlar da bulunuyor, balıkların çoğu özellikle erken teşhiste genellikle bu tedavi yöntemine yanıt verirler. Balıklarınızı iyi gözlemleyerek ve akvaryumunuzu her daim temiz tutarak birçok hastalığa karşı erken teşhis ile müdahalede bulunabileceğinizi unutmamalı, sıklıkla akvaryumunuzu gözlemlemelisiniz.


Bu yazı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hastalık durumunu fark ettiğinizde veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyiniz.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör