Atların Asayiş Hizmetinde Kullanımı

En son güncellendiği tarih: Oca 26

Polis ve jandarma teşkilatlarının en modern ekipmanlarla, en teknolojik araçlarla donatıldığı günümüz dünyasında atlar hala bu teşkilatların görevlerinde kullanılan ve geliştirilmesi üzerine çaba harcanan değerli varlıklar. Peki bunun nedenleri neler?1.Kalabalık Kontrolü


Atlı olmak binicinin görüş mesafesini ve biniciye olan farkındalığın artmasını sağlar. Atlı polislerin kalabalık içindeki hareketleri motorize araçlara hem daha kolay hem de görece daha güvenlidir. Özelikle AB üyesi ülkelerde kalabalıklara motorize araçlarla müdahale edildiğinde orantısız güç problemi ve buna bağlı can kayıplarının doğması nedeniyle daha orantılı bir müdahale için atlar sıklıkla kullanılmakta. Şehirlerin dar veya trafiğe kapalı alan ve sokaklarında atlar mevcut trafiği en az şekilde aksatarak kolluk kuvvetlerine yardımcı olurlar.


2.Psikolojik Nedenler


İnsanoğlu evrimsel psikolojik gelişimi sırasında büyük hayvanlar tarafından ezilmemek için reflektif bir kaçma eğilimi gösterir. Büyük bir at eylemcilerin üstüne doğru harekete geçtiğinde eylemci veya suçlular istemsizce kaçacaktır. Vicdani anlamda da atlar toplumsal olaylarda oldukça etkilidir. Bir polis aracına taş vb. cisim atıp kamu malına zarar vermekle masum ve görevini yapmakta olan bir hayvana taş atıp zarar vermek arasında büyük bir fark vardır. Çoğu insan vicdanen düşünüp ikincisini gerçekleştiremez.


3.Manevra Kabiliyeti


Motorize araçların çoğu merdivenlerde ve kaldırımlarda kullanılmak için uygun değildir ancak atlar gerekli saha eğitimini aldıklarında anatomik yapıları gereği bu alanlarda başarı gösterirler. Ve atlar biber gazından daha az etkilenirler.


4.Turizm Etkisi

Turistik alanlarda ve sit alanlarında polis barikatları ve motorize araçlar görüntü kirliliği yaratıp, tarihi ve kültürel dokuyu bozabilir ancak atlar bu bölgelerde heybetli görüntüsüyle

ekstra bir ilgi çekici unsur bile oluşturabilir. Ülkemizde de sahillerde ve sit alanlarında polisimiz ve jandarmamız atları kullanmaktadır.


5.Türkiye’deki Konumu


Atlı Jandarma Bölük Komutanlığı 21 Ağustos 1997 tarihinde önleyici kolluk hizmetlerinde kullanılmak üzere teşkil edilmiştir. Birlik 2002 yılında Jandarma Eğitim Komutanlığına bağlanarak, Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığı adı altında re organize edilmiş ve Nevşehir’de faaliyete geçirilmiştir.


Jandarma Atlı Birlikleri;

  • Sorumluluk sahasında bulunan trafiğe kapalı turistik ve mesire yerlerinde önleyici kolluk görevleri

  • Av sahaları, orman bölgeleri ve çevre kontrolü

  • Tören ve gösteri faaliyetleri

  • Jandarma personelinden binici adaylarını yetiştirme

  • Hayvan bakımı, nalbant, binicilik vb. konularda kursları açma işlerini icra etmektedir.

Görsel kaynağımız:

(https://www.jandarma.gov.tr/jandarma-at-kopek-egitim-merkezi#gallery-1)Atlı Jandarma Birliklerde görev yapan personelin tamamı özel kabiliyetlerine istinaden Jandarma subay, astsubay ve uzman jandarmalar arasından seçilerek, Jandarma At Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda “Binici Başlangıç ve Binici Temel” kursuna tâbi tutulmaktadır. Atlı Jandarma Bölük Komutanlığı emrindeki personel turizm sezonunda turizm bölgelerindeki İl Jandarma Komutanlıklarında görev yapmaktadır.


Atlı polis grup amirlikleri , 1995 yılında Ankara Çevik Kuvvet Şube altından kuruldu ve 6 ilde hizmet veriyor: Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya, Kayseri.


Polis-Jandarma Atlarının Kullanımında Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri


Atlar ve insanlar dünyayı aynı şekilde algılamazlar, dolayısıyla insanların tehlike olarak algılamadığı durumlar atlar için ürkütücü olabilir.


1.Klastrofobi


Atlar doğaları gereği kapalı alanlarda stres altında kalır, çıkmak için şiddet potansiyeli gösterebilir. Buna yönelik iyileşme koşullu şartlanmayla sağlanabilir. Atın eğitimi esnasında dar alan parkuru sonucu ödül yemleri verilerek veya dar alan parkurunda iyi vakit geçirmesi sağlanarak yenilebilir.


2.Neofobi


Atlar yeni durum, olay ve cisimlere karşı yadırgama ve huysuzluk gösterebilir. Atların eğitimlerinde normalde at çiftliklerinde bulunmayan siren, polis aracı, eylemci kalabalığı, ve silah sesi vb. ile eğiterek dışarı görevlerine hazır hale getirebilirler.

Görsel kaynağımız:

(https://www.jandarma.gov.tr/jandarma-at-kopek-egitim-merkezi)

155 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör