Atların Asayiş Hizmetinde Kullanımı

Güncelleme tarihi: Oca 26

Polis ve jandarma teşkilatlarının en modern ekipmanlarla, en teknolojik araçlarla donatıldığı günümüz dünyasında atlar hala bu teşkilatların görevlerinde kullanılan ve geliştirilmesi üzerine çaba harcanan değerli varlıklar. Peki bunun nedenleri neler?1.Kalabalık Kontrolü


Atlı olmak binicinin görüş mesafesini ve biniciye olan farkındalığın artmasını sağlar. Atlı polislerin kalabalık içindeki hareketleri motorize araçlara hem daha kolay hem de görece daha güvenlidir. Özelikle AB üyesi ülkelerde kalabalıklara motorize araçlarla müdahale edildiğinde orantısız güç problemi ve buna bağlı can kayıplarının doğması nedeniyle daha orantılı bir müdahale için atlar sıklıkla kullanılmakta. Şehirlerin dar veya trafiğe kapalı alan ve sokaklarında atlar mevcut trafiği en az şekilde aksatarak kolluk kuvvetlerine yardımcı olurlar.


2.Psikolojik Nedenler


İnsanoğlu evrimsel psikolojik gelişimi sırasında büyük hayvanlar tarafından ezilmemek için reflektif bir kaçma eğilimi gösterir. Büyük bir at eylemcilerin üstüne doğru harekete geçtiğinde eylemci veya suçlular istemsizce kaçacaktır. Vicdani anlamda da atlar toplumsal olaylarda oldukça etkilidir. Bir polis aracına taş vb. cisim atıp kamu malına zarar vermekle masum ve görevini yapmakta olan bir hayvana taş atıp zarar vermek arasında büyük bir fark vardır. Çoğu insan vicdanen düşünüp ikincisini gerçekleştiremez.


3.Manevra Kabiliyeti


Motorize araçların çoğu merdivenlerde ve kaldırımlarda kullanılmak için uygun değildir ancak atlar gerekli saha eğitimini aldıklarında anatomik yapıları gereği bu alanlarda başarı gösterirler. Ve atlar biber gazından daha az etkilenirler.