Asla Kullanma: Kafes Tülü

Kuş sahiplendiğimizde ilk aldığımız materyaller arasında bulunan 'kafes tülü' başta masum gibi gözükse de aslında çok tehlikelidir. Birçok kuş sahibi kafesin içinde dışarı çıkan yem kabuklarını ve kuş tüylerini engellemek amacıyla kafes tülü kullanır. Çevrenin temiz kalması amaçlansa da aslında bunun kuşlarımıza zarar verebileceğini çoğu kez düşünmeyiz.


Kafes tülleri yapıları gereği aralıklı iplerden oluşur. Sıkı bir ağ olarak düşünebileceğimiz bu tasarım aralıklardan geçebilecek yem kabuğu dahil küçük parçaların geçişini engeller. Ancak bazen bu aralıklardan başka bir şey daha geçebiliyor; "kuşlarınızın tırnağı".

Özellikle tırnağı uzamış olan kuşlarda tırnağın iyice daralmış sivri uç kısmı kafes tülü aralarından geçebiliyor ve kuşunuz tırnağını tekrar dışarı çıkarmak istediğinde bunu yapamıyor. Çengel gibi olan tırnak tülden kurtulmaya olanak vermiyor. Kuşunuz bu durumda daha da panik yapıp çırpınmaya başlıyor. Bu çırpınma sırasında da kendine ciddi zararlar verebiliyor. Bazen ufak bir zedelenmeyle atlatılsa da bazı durumlarda tırnak kırılmalarına, parmak kırılmalarına kadar giden ciddi travmatik sonuçlar ortaya çıkabilir. Kliniklere tül takılmalarından dolayı gelen kuş sayısı çok fazla olmaktadır; bu sebeple bu konu gerçekten ciddi önem arz eder. Özellikle tülün lastik kısmında kullanılan ince ipler bu duruma daha çok sebebiyet veriyor. Lastik kısmı çevreleyen desenli ip tasarımlar (!) bu bölgelerle fazla oynayan kuşlar sebebiyle daha da bu inceliyor ve daha sonrasında kuşların tırnaklarına-parmaklarına dolanıyor. Muhabbet kuşu gibi tırmanmayı ve oyun oynamayı seven ufak papağan türlerinde bu olaylar daha çok karşımıza çıkar.Siz evdeyken kendi müdahaleniz ile bu olayların önüne geçebiliyorsunuz ya da olayın ciddi boyutlara ulaşmasına engel olabiliyorsunuz. Ancak siz evde yokken oluşan durumlarda kuşunuzun fazla hareketlerinden dolayı olay daha ileri gidiyor ve kırıklar da genelde bu süreçte ortaya çıkıyor.

Kuşların dolaşım sistemi hızlı çalışır. Özellikle kanarya ve diğer ufak ispinoz türlerinde büyük kuşlara (Ara papağanı gibi) göre daha da hızlı çalışmaktadır. Genel kan miktarında yaşanan ufak gibi görünen kan kayıpları bu sistemi büyük ölçüde etkiler. Açık kırıklarda yaşanan kan kayıpları ise ölümlere neden olabilir.


Peki hem kuşlarımızın zarar görmemesi hem de kafes çevresini temiz tutmak için ne yapabiliriz?


1- Kafes tülü veya herhangi başka materyale ihtiyacınız olmayacak şekilde tasarlanmış kafeslerden temin edebilirsiniz. Bu kafeslerin alt kısmı diğer kafeslere göre çok daha derindir ve yemlikler bu kısımda bulunur. PVC kafes tasarımlarından bazılarında ise açık olan ön kısmın altında yemleri ve diğer dışarı çıkabilecek maddeleri tutması için plastik bir parça bulunur.
2- Kafes tülü yerine kuşlarınızın koparamayacağı sertlikte poşetleri tercih edebilirsiniz. Kafesler için bu tür malzeme üreten firmalar olsa da Türkiye'de bulması pek mümkün değil. Ama basit bir düzenleme işlemi ile kendiniz kafesinize uygun kesip kullanabilirsiniz.


3- Kafesinizi koyduğunuz yere, üst kısmı yemlik hizasına kadar kesilmiş sert malzemeden yapılmış bir kutu koyabilirsiniz. Ancak kafes ile kutu aralığına çok dikkat etmeniz gerekir. Kafes ile kutu arasındaki boşluk kuşunuzun giremeyeceği şekilde kafes teli aralığı kadar dar olmalıdır. Aksi takdirde bu boşluk da kuşlarınıza tehlike oluşturabilir. Kuşunuz bu aralığa düşüp-girip sıkışabilir.4- Sadece etrafa saçılan yem kabuklarında şikayetçiyseniz "akıllı yemlik" adı altında satılan yemliklerden kullanabilirsiniz. Bu yemlikler kabukların altında bulunan hazne de toplanmasını sağlıyor. Farklı büyüklüklerde ve farklı tasarımlarda kafesinize uygun şekilde bulabilirsiniz.

42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör