Hekimimize sorduk; Antiparaziter Uygulamalar ve Detayları
Bu yazımızda, sizlerin sıklıkla sorduğu ve en doğru bilgilere ulaşmak istediğiniz 'Antiparaziter uygulamalar' konusuyla alakalı bir hekim röportajı ile karşınızdayız.
Merhabalar hocam; öncelikle bizi kabul ettiğiniz için ve sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz, uzun zamandır takipçilerimizin sıkça sorduğu bu soruları derleyip, işin uzmanından öğrenmek ve onlara aktarmak için koşuşturuyorduk.


Rica ederim, yardımcı olabiliyorsak ne mutlu...1-) Antiparaziter uygulama nedir? Neden yapılır?


Antiparaziter ugulama; doğada mevcut bulunan parazitlerin insanlar ve hayvanlar üzerinde bir etki oluşturmaması, enfestasyon yapamaması için yapılan uygulamaların bütünüdür. Bu uygulamalar kendi alanında farklı gruplara ayrılır. Tedavi kısmı olarak yapılan uygulamalar vardır, bunun yanında da koruyucu hekimlik çerçevesinde yapılan uygulamalar vardır.


Amaç doğada bulunan parazitlerin insanlar ve hayvanlar üzerinde bir etki oluşturmaması, hem bizlerin hem de dostlarımızın korunması için yapılan uygulamalardır.


2-) İç parazit ve dış parazit arasındaki fark nedir?İç parazitler, canlı organizma içerisinde; özellikle sindirim sistemi içerisinde yaşayabilen, buradaki besinlerle hayatlarını idame ettirebilen parazitlerdir. Dış parazitler ise vücut dışında yaşayan, kan emerek ya da vücut salgılarıyla beslenen parazitlerdir. Örneğin bağırsaklara yapışan kurtlar iç parazitken, bit – pire dış parazitlerdir.3- Antiparaziter uygulamalar sürekli ve düzenli mi yapılmalı, yoksa hastalık oluştuğunda mı uygulanmalı?


Şimdi, bu normal bir hastalık olarak değerlendirilmemeli, enfeksiyon ve enfestasyon birbirinden farklı kavramlardır, enfestasyonlar günlük olarak karşılaşılabilecek olaylardır.


Hayvanlarda deride, tüyde, kendi içerisinde parazitler zaten var. Biz her an parazitler içerisinde yaşamaktayız. Burada koruyucu hekimlik uygulamaları yapıldığı taktirde hayati tehlike oluşturabilecek bir durum gelişmez. Ancak, koruyucu hekimlik uygulamaları yapılmadan, önlemler alınmadan ve parazitlerle yaşadığımız unutularak hayatımıza devam edersek, ilerleyen dönemde zaten tedaviye ihtiyaç duyabiliriz.


Yani düzenli olarak antiparaziter uygulamaların koruyuculuk anlamında gerekli olduğunu mu söylüyorsunuz?


Evet. Bu uygulamalar düzenli yapıldığında, herhangi bir hastalıkla karşılaşma ihtimalimiz oldukça düşer.
4- Bu uygulamaların vücuda herhangi bir zararı var mıdır?Doğru yöntemle yapılan uygulamaların kesinlikle bir zararı yoktur, bunun için uygun olarak geliştirilmiş farmakolojik ilaçlar var ve bunları etkileri, yan etkileri bilinmekte. Rutin yapılan bir uygulama olduğu için, sonuçlarını gözlemleyebiliyoruz. Kedi için yapılan ense damlasının köpeğe yapılması elbette zararlı olacaktır, ancak usulüne uygun yöntemlerle, düzenli yapıldığı taktirde vücuda zararlı bir etkisi ve yan etkisi olmaz.
5- Günümüzde bu uygulamalar ense/hap yöntemiyle yapılıyor, bazı antiparaziter uygulamalar enjeksiyon yoluyla da yapılabilmekte. Hangisi daha etkili ve koruyucudur?Öncelikle ilaçların etki mekanizmasını bilmemiz gerekir, ense damlalarındaki koruyuculuk şu şekilde olur; damlatırsınız ve vermiş olduğunuz sıvı orada belirli bir süre kalarak dışarıdan gelen dış parazitlerden korur, hali hazırda parazitler varsa onları döker. Hap ise yutturulduğu taktirde belirli bir süre sonra mideye geçer, daha sonra bağırsağa geçer ve erişkin parazitlere etki gösterir. Bu uygulamalar parazit yumurtalarına yine etki göstermez.


Bu uygulamalarla vücuttaki parazit yükü azalmış olur, büyümüş ve erişkin hale gelmiş parazitleri yok edersiniz, bu da düzenli yapıldığında koruyuculuk teşkil etmiş olur.


Enjeksiyon uygulaması ise biraz daha etkilidir ve güçlüdür, ama vücudun içerisine yabancı bir madde sürülmesi de demektir aynı zamanda, hap daha masumdur. İstenilen etkilere hapla da ulaşılabiliyor, bu daha uygun. Özellikle kırsal kesim de olmak üzere bazen hekim uygulamasına bile gerek kalmadan hayvan sahipleri bu hap uygulamasını kendileri yapabiliyorlar.


O halde ağır bir parazit enfestasyonu ve hastalığı olmadığı müddetçe; rutin, düzenli ve koruyucu uygulamalarda enjeksiyon yöntemine pek de gerek yok gibi.


6- Antiparaziter uygulamalar aşı takvimini etkiler mi ?Antiparaziter uygulamalar, zaten hayvanın normal doğasında olan canlılara yönelikler. Bunlar hayvanın sağlığını korumak için parazitleri uzaklaştırma üzerine dayalı.


Aşılar ise dünya üzerinde öldürücü etkileri olan viral enfeksiyonları engellemek amacıyla yapılan uygulamalardır, ikisinin bir bağlantısı yoktur. Aşı takvimi içerisinde de o günkü bir aşı ile birlikte iç dış parazit uygulaması yapılabilir. Ancak aşıların dediğim gibi farklı bir durumu var, parazitlerin farklı bir durumu var.


Mesela insanlar şu şekilde değerlendirebiliyor ve bizlere gelebiliyor:

‘’biz iç - dış parazit aşısı yaptırmak istiyoruz.’’


Halbuki bu bir aşı uygulaması değil, ikisi tamamen birbirinden bağımsız uygulamalar ve birbirlerini etkilemezler.


Sadece şunu söyleyebiliriz ki; bir hayvanda iç veya dış parazit mücadelesi yapılmadan aşı uygulamalarına geçilmemesini öneriyoruz. Hayvanda bir iç dış parazit yoksa, bir enfestasyon yoksa aşı uygulamasına başlamayı tercih ediyoruz. Sadece burada bir etki söz konusu olur. Bu da aşının etkisiyle alakalı bir problem oluşmasını engellemek amacıyladır. İç dış parazit uygulaması yapılmadan, aşı uygulaması yapılmaması konusunda hemfikiriz.


Tekrar çok teşekkür ederiz; hem ekibimiz hem de takipçilerimiz adına...


Veteriner Hekim

Uğur KARABACAK


İletişime geçmek için tıklayın!


114 görüntüleme0 yorum